Różewicz o "szafiarkach", Krasicki o randkowaniu na Tinderze, Szymborska o Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 08:30
Jan Kochanowski zachwyca się hat trickiem Roberta Lewandowskiego, Bolesław Leśmian duma nad zapachem Facebooka, Szekspir pisze o pandemicznym zdalnym nauczaniu, a Mikołaj Sęp-Szarzyński przeraża się warszawskim metrem. "Nowe wiersze sławnych poetów" to facebookowa strona, gdzie pisarz i poeta Grzegorz Uzdański prezentuje pastisze utworów znanych, zwykle już nieżyjących poetów, komentując jednocześnie naszą współczesność. Teraz część tych wierszy i sporo nowych znalazło się w książce pod tym samym tytułem. 
Nowe wiersze sławnych poetów Grzegorza Uzdańskiego
"Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza UzdańskiegoFoto: mat. promocyjne

 

Posłuchaj
41:06 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_02 PR1_23_08_42_Moje_książki.mp3 "Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza Uzdańskiego (Moje książki/Jedynka)

 

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

W audycji "Moje książki" Grzegorz Uzdański wyjaśnił, jak wyglądały początki "Nowych wierszy sławnych poetów" i czym się kieruje dopasowując współczesne tematy do nieżyjących od dawna twórców. - Na początku odnosiłem się do konkretnego wiersza konkretnego autora. Na przykład "Status" był wariacją na temat wiersza "Atlantyda" Wisławy Szymborskiej. Potem z tego zrezygnowałem, z małymi wyjątkami. Pomyślałem sobie, że w sumie jeszcze ciekawsze będzie nie tyle przerabiać istniejący wiersz danego poety tylko pisać zupełnie nowy, próbując oddawać styl danej osoby - powiedział gość radiowej Jedynki.Uzdański wskazał, że Jan Kochanowski pasował mu do meczu Polska-Gruzja ponieważ "pisywał rzeczy pochwalne dla jakiś osób, a w jego wierszach dużo jest optymizmu". - Plus jeszcze na koniec można było dać morał z odniesieniem do kultury antycznej - dodał . Jeżeli chodzi o Szekspira i o zdalne nauczanie tu kluczowa okazała się forma. - Potraktowałem to jakby to była scena dramatu Szekspira, w której kolejne osoby się wypowiadają - wytłumaczył.

- Tadeusz Różewicz w swojej twórczości odnosił się do aktualnych rzeczy, w mniej lub bardziej krytyczny sposób. W wielu jego wierszach jest taki bardzo ponury, mroczny, ciężki ton. Beznadziejne rozpoznania kondycji ludzkiej. Mógł on więc napisać o "szafiarkach", blogerkach modowych - stwierdził. A jak Mikołaj Sęp-Szarzyński łączy się z II linią warszawskiego metra? - Mnie to bardzo rozbawiło, że temat, który jest dosyć triumfalistyczny zostanie zderzony z Szarzyńskim, który raczej nigdy, by czegoś takiego nie napisał. Jego wiersze są z natury dosyć rozpaczliwe - zwrócił uwagę. 


Czytaj także:


Jak wygląda praca nad "nowymi wierszami sławnych poetów"? - W odwzorowywaniu stylu danego poety rzeczą bardzo ważną jest melodia, rytm plus słownictwo, jakim dana osoba się posługuje. Dobór słów, tematów, ulubione motywy. Ja jednak nie robię tego w sposób analityczny, że coś sobie rozpisuję wcześniej. Robię to zupełnie na czuja, spontanicznie. Czytam dużo danego twórcy - powiedział rozmówca Magdy Mikołajczuk. Uzdański podkreślił, że pastiszuje tylko i wyłącznie osoby, których twórczość bardzo lubi i ceni.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać fragmentów książki "Nowe wiersze sławnych poetów" (czyta Andrzej Ferenc) Grzegorza Uzdańskiego oraz rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Grzegorz Uzdański (pisarz i poeta)

Data emisji: 2.06.2021 

Godzina emisji: 23.08

kk

Czytaj także

Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 07:35
Powieść "Dziewczyna, kobieta, inna" brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo została nagrodzona jednym z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie - Bookerem 2019. Książką dekady ogłosili ją dziennikarze "Sunday Times" i "Guardiana". Według krytyków "Time'a", "Washington Post", "New Yorkera" czy "Kirkus-Review" pozycja ta zasługuje na miano książki roku. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z tłumaczką Agą Zano, z którą rozmawialiśmy o fenomenie tego tytułu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o miłości, przyjaźni, stracie i śmierci - "Sen o okapi" Mariany Leky

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:47
Są takie książki, które działają, jak ciepła kąpiel po ciężkim dniu, jak mokry okład na rozgrzane czoło czy jak herbata z imbirem po powrocie z zimowego spaceru. Działają kojąco, chociaż nie uciekają od trudnych spraw. Jedną z takich książek jest niemiecka powieść Mariany Leky pt. "Sen o okapi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liczby ostatnie" - mroczna wizja przyszłości według Jarosława Maślanka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:00
- Nie spodziewałem się, że ta moja wymyślona rzeczywistość w kilku punktach nałoży się z rzeczywistością, która zaczyna następować - przyznał w Programie 1 prozaik.
rozwiń zwiń