Polscy naukowcy pierwsi na świecie zaobserwowali oznaki starości u dinozaura

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 10:14
Bardzo rzadko w zapisie kopalnym znajdujemy kości sędziwych dinozaurów. A taki przypadek zanalizowali badacze z Instytutu Paleobiologii PAN, którzy wzięli pod lupę szczątki roślinożernego dinozaura odkrytego w 1963 r. w czasie jednej z polsko-mongolskich wypraw na Pustynię Gobi.
Ornitopod
OrnitopodFoto: DariuszSankowski/pixabay

dinozaur australia odkrycie 1200.png
Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura. "Największy jak dotąd w Australii"

Dr Tomasz Szczygielski, jeden z autorów badań, wyjaśnia, że są to kości ornitopoda. To były dinozaury roślinożerne, zwane też dinozaurami ptasionogimi. Badane kości pochodzą z późnej kredy, czyli sprzed ok. 70 mln lat. Od chwili znalezienia przeleżały w szafie i dopiero rok temu Justyna Słowiak zainicjowała badania kości. - Zauważyliśmy, że na kościach znajdują się takie dziwne narośle, których nie powinno być - mówi.


Posłuchaj
05:34 Jedynka-18-06-2021-eureka-dinozaur.mp3 Badacze z Instytutu Paleobiologii PAN "wzięli pod lupę" szczątki roślinożernego dinozaura (Eureka/Jedynka)

 


dinozaur shutterstock_1200.jpg
Dzień Dinozaura: czy prehistoryczne zwierzęta naprawdę zabiła asteroida?

Badany dinozaur był już starszym osobnikiem, co w świecie zwierząt jest rzadkością. Zwłaszcza roślinożercy, które padają ofiarą drapieżników. Dlatego interesująca jest obserwacja starego osobnika, bo pokazuje, jakie procesy degeneracyjne i patologie pojawiały się u takich okazów, zbliżających się do kresu życia. O podeszłym wieku świadczy to, że kości są bardzo mocno przebudowane wewnątrz, ustał wzrost kości na szerokość, a zwierzę żyło jeszcze długi czas po zatrzymaniu wzrostu kości na długość.

Na kościach zaobserwowano patologie, które u współczesnych zwierząt są związane z wiekiem. - To są złogi pirofosforanu wapnia, które pojawiają się na powierzchniach stawowych - wyjaśnia. U ludzi nie pojawiają się przed 50. rokiem życia. Na początku naukowcy sądzili, że to zwykły artretyzm, ale po przejrzeniu skanów tomograficznych uznali, że to pirofosforan. To pierwszy przypadek, jaki stwierdzono u dinozaurów. Ale niewykluczone, że takie zmiany były ignorowane przez innych badaczy i dopiero po polskich ustaleniach inni naukowcy raz jeszcze sięgną do swoich badań i będzie więcej takich przypadków.

Uniwersytet Wrocławski/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Tomasz Szczygielski (Instytut Paleobiologii PAN)

Data emisji: 18.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ag