"Tango" z toksycznym partnerem. Ewa Cielesz o swojej nowej powieści

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:15
"Tango" to pierwsza tak osobista książka Ewy Cielesz, pisarki, która popularność zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej "Córka cieni" ("Siedem szmacianych dat", "Obce matki", "Burza przed ciszą"). Oparta została na doświadczeniach jej córki, której udało się wyzwolić z toksycznego związku. 
Ewa Cielesz Tango
Ewa Cielesz "Tango"Foto: mat. promocyjne

Alicja jest polonistką i instruktorką tańca. Od zawsze mieszkała tylko z matką, ojciec nie był zainteresowany jej istnieniem. Ma bliskiego przyjaciela - również tancerza - z którym trzyma się od dzieciństwa. Pewnego dnia spotyka szarmanckiego, opiekuńczego, eleganckiego, uroczego, zamożnego mężczyznę. Rodzi się miłość. Na początku jest wspaniale, jednak w którymś momencie wszystko zaczyna się psuć. 

Powieść "Tango" Ewy Cielesz jest próbą odpowiedzi na wiele trudnych pytań: jaka niewidzialna, łatwa do przeoczenia linia dzieli zdrową relację od toksycznego związku? Dlaczego wykształcona, niezależna kobieta nie odchodzi od swojego oprawcy po pierwszych niepokojących sygnałach? Czy każdego może to spotkać? Przy pisaniu powieści autorka konsultowała się z psychologiem pracującym z ofiarami przemocy psychicznej, czytała mnóstwo publikacji.

Czytaj także:


książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

Jest to takie przyciąganie i odpychanie

Historia oparta jest na doświadczeniach córki Ewy Cielesz, której udało się wyzwolić z toksycznego związku. - Moja córka, która miała wówczas jeszcze świeżo w pamięci ten związek, z którego się szczęśliwie uwolniła, przyklasnęła temu pomysłowi. Zdawała sobie sprawę, że takich osób, które wikłają się w tego typu związki, jest dużo i być może ktoś, kto przeczyta taką książkę, dojdzie do wniosku, że on też znajduje się w takich toksycznych relacjach i że warto uciec. Z tej książki jasno wynika, że oprawca się nie zmieni, że dalej będzie krzywdził - wyjaśniła w Programie 1 autorka.

Gość radiowej Jedynki wskazała, że toksyczni partnerzy na początku dają swojej przyszłej ofierze maksimum szczęścia. - Od początku manipulują. Wiedzą, że dana osoba to doskonały materiał na ofiarę. Wybierają wśród osób, które są bardzo empatyczne, dobre, łatwowierne, które miały problemy w swoich własnych rodzinach, ze swoimi rodzicami. Można zauważyć, że ktoś nie potrafi stawiać granic, że ulegnie. A sprawowanie kontroli emocjonalnej nad kimś daje ogromne poczucie mocy. Oprawcy chcą mieć tę moc - podkreśliła.

- My jesteśmy przyjaciółkami z moją córką. Byłam pewna, że jeśli przydarzą się jej jakieś złe sytuacje, to ona mi o nich opowie. Niestety, na tym polegają toksyczne związki, że jesteśmy pod całkowitą kontrolą oprawcy i nawet sobie sprawy nie zdajemy z tego, że w jakiś sposób chronimy oprawcę (...) Moja córka jest niezmiernie empatyczna. Zawsze do niej lgnęły osoby, które potrzebowały pomocy, wsparcia. Ona - można powiedzieć - się nacięła. Jej oprawca przekonał ją, że jest biedny, nieszczęśliwy, że ma problemy - wytłumaczyła Cielesz.  

Pisarka zwróciła uwagę, że toksyczny związek polega na tym, że jest to takie przyciąganie i odpychanie. - Na początku ofiara otrzymuje pełnię szczęścia, sto procent szczęścia. Potem zaczyna się powolne ujmowanie, po kawałeczku. A następnie dawkowanie dobra, tej miłości jako nagrody - będziesz się dobrze spisywać, to będziemy wracać do tych szczęśliwych chwil. Kiedy ofiara jest odpychana, tęskni za przyciąganiem. To jest jak narkotyk, trudno się z tego wyzwolić. To jest wyniszczające, upadlające, a jednak ciężko wyjść z takiej relacji - powiedziała.

- Manipulacja dotyczy nie tylko partnera, ale także całego otoczenia (...) Nie mniej jednak wiadomo, że osoby z zewnątrz bardzo często dostrzegą to, co chce ukryć ofiara i oprawca - stwierdziła rozmówczyni Magdy Mikołajczuk. Jak pomóc bliskiemu, który znalazł się w toksycznym związku?


Posłuchaj
16:17 Jedynka/Moje książki - 14.07.2021 tango "Tango" z toksycznym partnerem. Ewa Cielesz o swojej nowej powieści (Moje książki/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Rozmowa z Dariuszem Kortką, współautorem (razem z Jerzym Porębskim) pozycji "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku", która otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką Zakopanego. Bohaterem książki jest himalaista Maciej Berbeka, który w 2013 roku zaginął na stokach Broad Peak w Karakorum.


Posłuchaj
09:39 Jedynka/Moje książki - 14.07.2021 kortka Rozmowa z Dariuszem Kortką, współautorem książki "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku" (Moje książki/Jedynka)

 

Rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

Posłuchaj
04:25 Jedynka/Moje książki - 14.07.2021 lewandowski Rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego (Moje książki/ Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Ewa Cielesz (pisarka)

Data emisji: 14.07.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Booker 2020. "Shuggie Bain" - niezwykła powieść o miłości i uzależnieniu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 10:15
"Nie pamiętam czegoś, co by obudziło we mnie tyle emocji, co by wprawiło mnie w taki zachwyt" - w audycji "Moje książki" mówiliśmy - wraz z tłumaczem Krzysztofem Cieślikiem - o powieści "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta, nagrodzonej Nagrodą Bookera 2020. To napisana wspaniałym językiem powieść o miłości, rodzicielstwie i uzależnieniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozrzucone" Liliany Hermetz: Intelektualne puzzle

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:59
"Rozrzucone" to druga książka Liliany Hermetz. Autorka porusza w niej temat trwałości więzi rodzinnych wobec wymuszonej emigracji, a także problemów z adaptacją w nowej, obcej kulturze. To zabawa z czytelnikiem i próba ćwiczenia jego uwagi.
rozwiń zwiń