"Żużel", "Berlin Aleksanderplatz" wśród kinowych premier tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 11:46
Kina zapraszają widzów na kolejne seanse filmowe. W tym tygodniu wśród polskich premier kinowych znalazły się produkcje tj. "Żużel" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, "Berlin Aleksanderplatz", dramat w reżyserii Burhana Qurabaniego czy film animowany "Ella Bella Bingo" Franka Mosvolda. 
plakaty filmów
plakaty filmów Foto: mat. promocyjne

pap_Kieślowski 1200.png
"Był głębokim i wnikliwym człowiekiem". Gwiazda kina o Krzysztofie Kieślowskim

"Żużel" - film oddający ducha sportu 

16 lipca do kin trafi długo oczekiwany przez widzów "Żużel" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Film w centrum stawia ten pełny adrenaliny i niebezpieczeństwa sport. - To jest pierwszy film od wielu lat mówiący o sporcie, jakim jest żużel - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Radomski, krytyk filmowy. 

Głównym bohaterem jest młody chłopak, mistrz motocyklowy - Lowa (w tej roli Tomasz Ziętek), który jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywala z toru, Ricziego, w którego postać wciela się Mateusz Kościukiewicz. 


Posłuchaj
43:55 2021_07_15 23_09_09_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

- Film opowiada o dorastającym chłopaku. Ten nastolatek o imieniu Lowa rywalizuje ze swoim kolegą na torze - podkreśla ekspert. - To jest opowieść o codzienności młodego sportowca, który mierzy się z kontuzjami i wypadkami na torze żużlowym. (...) Sytuacja bohaterów Doroty Kędzierzawskiej jest często dosyć trudna, a tutaj jest jeszcze sytuacja związana z adrenaliną i mierzenie się z życiowymi tragediami - dodaje. 

źródło: KinoŚwiatPL/Youtube 

"Berlin Aleksanderplatz"

Film jest współczesną ekranizacją powieści Alfreda Döblina. Bohaterem tej klasycznej pozycji literatury niemieckiej jest Frank Biberkopf, robotnik, który po odbyciu kary więzienia za zabójstwo zostaje zwolniony i pragnie zacząć nowe życie. Film jednocześnie mierzy się z serialem, który swoją premierę miał 40 lat temu. - Akcja tego filmu dzieje się w tytułowym Berlinie, a główny bohater, który jest imigrantem z Afryki, przyjeżdża do stolicy Niemiec, by zacząć nowe życie. Nie jest to łatwe, gdyż nie ma dokumentów, musi pracować "na czarno" i jest wielokrotnie upokarzany przez lokalnych mieszkańców - opowiada Marcin Radomski. 

źródło: Nowe Horyzonty/Youtube 

Jak zauważa krytyk, "reżyser operuje konwencją realizmu". - Strona wizualna jest tu niezwykle istotna, bardzo kolorowa, pełna wizyjnych metafor wciągających w nocne, tajemnicze miasto, a jednocześnie zaglądająca do duszy człowieka i próbująca odpowiedzieć na pytanie o dobro i zło - tłumaczy. 

Animacja dla najmłodszych, ale nie tylko 

Wśród kinowych premier tygodnia nie zabrakło filmu animowanego "Ella Bella Bingo" w reżyserii Franka Mosvolda. - To jest produkcja norweska, a jak wiemy, kino skandynawskie jest świetne, więc myślę, że ten film zainteresuje zarówno młodszych, jak i starszych widzów - uważa rozmówca Joanny Sławińskiej. - Ważne jest przesłanie, które mówi, że w przyjaźni zawsze można się porozumieć, mimo tego, że są jakieś różnice zdań, a tutaj dodatkowo pojawia się przygoda - ocenia ekspert. 

 źródło: Studio 100 Film/Youtube

Ponadto w audycji: 

- Dwukrotny laureat Oscara, Tom Hanks skończył niedawno 65 lat. Niezwykle lubiany gwiazdor ma na koncie wybitne kreacje w filmach „Forrest Gump”, „Filadelfia”, „Szeregowiec Ryan”, „Cast Away: Poza światem”, i w wielu innych. O wybitnym aktorze rozmawialiśmy z krytykiem filmowym i amerykanistą Sebastianem Smolińskim. Słuchaczy Programu 1 pytaliśmy o to, które z ról Toma Hanksa oceniają najwyżej. 

- 11 lipca, w wieku 77 lat, zmarł Jerzy Janeczek, pamiętny Witia z filmowej trylogii o Kargulach i Pawlakach. Jerzego Janeczka wspominaliśmy z Bartoszem Kruhlikiem, reżyserem filmu "Supernova". 

- Krytyk filmowy Janusz Wróblewski - prosto z 74. MFF Cannes opowiadał o najciekawszych filmach i o atmosferze na festiwalu w czasach pandemii.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Marcin Radomski (krytyk filmowy), Bartosz Kruhlik (reżyser filmu "Supernova"), Janusz Wróblewski (krytyk filmowy), Sebastian Smoliński (krytyk filmowy, amerykanista)

Data emisji: 15.07.2021 r. 

Godzina emisji: 23.09

ans