Na co do kina? Obrodziło wakacyjnymi premierami

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 10:30
Kino familijne, produkcje animowane, dokument, ale również dreszczowiec. Na ekrany kin wchodzi właśnie wiele interesujących nowości filmowych. W "Magazynie bardzo filmowym" mówimy, na co warto się wybrać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Czytaj też:
Wojciech Plewiński, Anna Dymna 1200.jpg
Anna Dymna kończy 70 lat. Przypominamy filmową sylwetkę aktorki

Choć na kinowych ekranach dominuje kino wakacyjne, rozrywkowe, to miłośnicy mocniejszych wrażeń, produkcji z pogranicza horroru i kina sensacyjnego również znajdą coś dla siebie. Michał Montowski przygotował listę najciekawszych tytułów filmowych.


Posłuchaj
43:01 2021_07_22 PR1_23_05_46_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Co nowego w kinach? ("Magazyn bardzo filmowy"/Jedynka)

 

"Wojna z dziadkiem"

To komedia familijna amerykańskiej produkcji w reżyserii Tima Hilla, na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Roberta Kimmela-Smitha. W obsadzie Robert De Niro, Uma Thurman, Christopher Walken czy Jane Seymour. Film opowiada o relacji między wnuczkiem a dziadkiem. Relacja ta, w chwili, w której dziadek zmuszony jest do przeprowadzki i zamieszkania w domu wnuczka, poddana zostaje ciężkiej próbie. Wszystko jednak ukazane zostaje w konwencji komediowej.

"Małżeństwo na skróty"

Australijska komedia romantyczna w reżyserii Josha Lawsona. W obsadzie m.in. Zahra Newman, Josh Lawson, Rafe Spall oraz Ronny Chieng. Historia rozpoczyna się dzień po ślubie, Ted budzi się jednak już rok później, a każda kolejna minuta popycha go do przodu. Mija pierwsza rocznica ślubu, na świecie pojawiło się dziecko, a on sam niczego nie pamięta, upływ czasu jakby go nie dotyczył. Gdy okazuje się, że małżeństwo bohatera wisi na włosku, zaczynamy rozumieć, że rzecz idzie o to, by je ocalić.

"Noc oczyszczenia: Żegnaj Ameryko"

Dreszczowiec amerykańskiej produkcji na granicy horroru i kina sensacyjnego. "Żegnaj Ameryko" jest już piątą odsłoną "Nocy oczyszczenia". W Stanach Zjednoczonych, dla rozładowania agresji i napięcia drzemiących w społeczeństwie oraz w celu opanowania przestępczości wprowadzono prawo, dozwalające przez jedną noc praktycznie na wszystko. Widzowie mogą więc spodziewać się sporej dawki przemocy.

"Kraina smoków"

To idealna propozycja dla tych, którzy kino odwiedzą z maluchami. Animowany film produkcji niemieckiej w reżyserii Tomera Esheda opowiada o niezwykłej podróży srebrnego smoka Lunga ze Smoczej Doliny. Wspólnie ze skrzatem i osieroconym chłopcem Lung, mając w pamięci niezwykłą legendę, rusza na poszukiwania smoczego raju.

"Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza"

To polski film dokumentalny w reżyserii Ksawerego Szczepanika. Opowiada o ośmiokrotnym rekordziście Polski w skoku o tyczce, mistrzu olimpijskim Władysławie Kozakiewiczu. "Po złoto" to historia życia najsłynniejszego polskiego tyczkarza ukazana poprzez bogactwo materiałów archiwalnych na temat realiów lat 70. i 80. XX wieku. Wyłania się z nich ponury absurd rzeczywistości PRL-u.

Zobacz też:

Poza tym w audycji:

- 70. rocznica urodzin Robina Williamsa (zm. 2014 rok) - amerykańskiego komika i aktora, laureata Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa za rolę psychoanalityka w dramacie "Buntownik z wyboru" oraz trzykrotnie nominowanego do nagrody za występ w filmach: "Good Morning, Vietnam", "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" i "Fisher King",

- Notatnik Kinomana - 85. rocznica urodzin (i 5. śmierci) reżysera, scenarzysty, aktora, operatora filmowego, twórcy kultowych obrazów: "Wniebowzięci" czy "Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka,

- wybrane premiery filmowe: "Wojna z dziadkiem" (amerykańska komedia familijna z udziałem Roberta De Niro, Umy Thurman i Christophera Walkena), "Noc oczyszczenia: Żegnaj Ameryko" (piąta część popularnego dreszczowca science fiction), "Małżeństwo na skróty" (australijska komedia romantyczna o dziwnej podróży w czasie młodego męża, który może zobaczyć, co stanie się z jego rodziną),

- osobowości Anny Dymnej nie da się zamknąć w jednej definicji (...) Jej większe czy mniejsze role zapadają w pamięć nie tylko dzięki urodzie wykonawczyni, ale dlatego, że pozbawione są narcyzmu, są wolne od egzaltacji, prób skokietowania widza. To jest czyste aktorstwo - powiedział w Programie 1 dr Andrzej Kołodyński, historyk filmu. Z okazji 70. urodzin Anny Dymnej, przypominamy sylwetkę wybitnej aktorki.


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 22.07.2021

Godzina emisji: 23.05

mg

Czytaj także

"Był głębokim i wnikliwym człowiekiem". Gwiazda kina o Krzysztofie Kieślowskim

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:28
- Zawsze był bardzo zainteresowany każdym detalem - mówi o Krzysztofie Kieślowskim aktorka Irène Jacob, która zagrała w wyreżyserowanych przez niego filmach "Podwójne życie Weroniki" i "Czerwony". W Sokołowsku, w którym spędził część swojego dzieciństwa, trwa właśnie 10. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Jakie filmy obejrzymy w jego trakcie?
rozwiń zwiń