"Jako pisarka eksperymentowałam". Małgorzata Hayles o swoich książkach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 11:00
Pojezierze Drawskie to kraina, którą ukochała Małgorzata Hayles, znana jako Greta Drawska. - Ten pseudonim nie jest przypadkowy, ponieważ w ten sposób chciałam uhonorować ten region - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Bohaterka audycji "Moje książki" jest autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Czy przy kolejnej książce pozostanie Gretą Drawską?
Chichot Grety Drawskiej
"Chichot" Grety DrawskiejFoto: Mat. prasowy/Znak Jednym Słowem

Posłuchaj
30:06 2021_08_04 23_20_58_PR1_Moje_książki.mp3 Małgorzata Hayles przyznaje, że przy ostatniej książce zaczęło być jej trochę nie po drodze z pseudonimem Greta Drawska (Jedynka/Moje książki)

Zdaniem Małgorzaty Hayles Pojezierze Drawskie, mimo że jest mało znane, jest bardzo pięknym regionem. Jest też pełne tajemnic, o czym mogą przekonać się czytelnicy m.in. jej ostatniej książki. W "Chichocie" ginie popularny autor kryminałów, często zwany polskim Stephenem Kingiem.

- Zastanawiałam się, czy to będzie dobry pomysł, żeby umieścić w tej książce wątki ze świata wydawniczego. Dla mnie jako pisarki są niewątpliwie ciekawe, ale myślałam, czy będą ciekawe również dla czytelników. Czytelnicy piszą, że podobają im się te wszystkie smaczki dotyczące tego świata, więc chyba był to dobry trop… Powstała więc taka trochę powieść w powieści - opowiada Małgorzata Hayles.

Szczebrzeszyn FREE 1200.jpg
Program 1 na festiwalu Stolica Języka Polskiego. Co jeszcze przed nami?

Greta Drawska zaczyna uwierać

Małgorzata Hayles przyznaje, że przy ostatniej książce zaczęło być jej trochę nie po drodze z pseudonimem Greta Drawska. - Nadal uważam, że pomysł był dobry, bo chciałam w ten sposób zadebiutować w nowym dla siebie gatunku literackim, którym jest kryminał. Stwierdziłam jednak, że zaczęło mnie to jakoś uwierać. Czułam się trochę, jakbym się ukrywała. Wyczerpała się formuła i stwierdziłam, że jednak mam potrzebę autentyczności i podpisywania się własnym imieniem i nazwiskiem pod tym, co robię - wyjaśnia.

Gość Jedynki zdradza, że przy kolejnych książkach zamierza wrócić do swojego imienia i nazwiska. - Aczkolwiek nigdy nie mówię "nigdy". Choć było założenie, że "Chichot" będzie ostatnim tomem tej serii, to jest duży odzew czytelników, którzy chcieliby jeszcze poczytać o kolejnych zagadkach regionu i przygodach tego duetu - dodaje.

Berbeka okladka ksiazki 1200.jpg
"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peak" - przejmująca biografia słynnego himalaisty

Zaczęła od powieści obyczajowej

Poprzednie książki, które Greta Drawska napisała jeszcze przed trylogią o Piotrze Dereniu i Wandzie Just, były inne.

- Debiutowałam w zasadzie dość dawno, bo w 2012 roku i zaczęłam od powieści obyczajowej. Pod koniec zaczęłam dryfować w tym kierunku i w powieści "Wśród nocnych cisz" są już pewne elementy thrillera. Później napisałam w duecie ze świetną pisarką Magdaleną Kawką taki babski cykl "Kobiety nieidealne". Trzeba przyznać, że jako pisarka eksperymentowałam. Wydaje mi się, że to jest całkiem naturalne, ponieważ na tym polega rozwój warsztatu i pomysłów. Nie jest powiedziane, że to, co nas kręci w danym momencie, będzie na stałe. Nie ma czegoś takiego, gdyż świat wokół nas tak szybko się zmienia, my też dojrzewamy w swoim życiu prywatnym i zawodowym - mówi Małgorzata Hayles.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Małgorzata Hayles (Greta Drawska, pisarka)

Data emisji: 4.08.2021 

Godzina emisji: 23.20

DS

Czytaj także

Prozaik zakochany w Afryce. Wspomnienie Wojciecha Albińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 09:25
Wojciech Albiński był polskim pisarzem zamieszkałym na stałe w RPA, laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Z okazji szóstej rocznicy śmierci w audycji "Moje książki" przypomniano sylwetkę tego wybitnego prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tango" z toksycznym partnerem. Ewa Cielesz o swojej nowej powieści

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:15
"Tango" to pierwsza tak osobista książka Ewy Cielesz, pisarki, która popularność zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej "Córka cieni" ("Siedem szmacianych dat", "Obce matki", "Burza przed ciszą"). Oparta została na doświadczeniach jej córki, której udało się wyzwolić z toksycznego związku. 
rozwiń zwiń