Nowość na kanale "Radiobook" - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 07:38
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentujemy w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Po raz drugi sięgamy do twórczości Aleksandra Fredry. Tym razem poznajemy jego talent pamiętnikarski.  
Trzy po trzy Aleksandra Fredry na kanale Radiobook
"Trzy po trzy" Aleksandra Fredry na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
25:18 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_09_05 PR1_23_09_33_Kulturalna_Jedynka.mp3 Nowość na kanale "Radiobook" - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry (Kulturalna Jedynka)

 

audiobook słuchanie muzyka 1200 free
"Trzy po trzy" w "Lekturach Jedynki"

Tekst "Trzy po trzy" powstawał w latach 1844-1846, w okresie "twórczego milczenia" Aleksandra Fredry, rozczarowanego krytyką, jaka spotkała jego komediopisarską działalność ze strony współczesnych, z Sewerynem Goszczyńskim na czele. 

W pamiętniku hrabia opisuje czasy swojej wojskowej młodości, sięgając też do okresu swojego dzieciństwa. Tekst jest zgodny z faktami historycznymi i wyraża chłodny, zupełnie pozbawiony romantycznych konotacji stosunek autora do mitu cesarza Napoleona jako bohatera romantycznego.

W założeniu zapiski miały pozostać rodzinną pamiątką Fredrów i dopiero tuż przed śmiercią pisarz zgodził się na ich wydanie. Pamiętnik ukazał się staraniem syna Aleksandra Fredry, najpierw w rok po śmierci autora, w roku 1877, w warszawskiej "Gazecie Polskiej". Jako książka został wydany pierwszy raz przez oficynę Gebethner i Wolf w roku 1880.

Prezentowane nagranie powstało w 2002 roku, w studiach Polskiego Radia, a tekst pamiętnika przeczytał aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Andrzej Zaorski.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"


"Trzy po trzy" #1 Aleksander Fredro Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Poza tym w audycji:

- podsumowanie Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była "Moralność pani Dulskiej",

- wystawa "Chopin salon romantyczny" na Zamku Królewskim w Warszawie,

- Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, 

- Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta,

- "Trzy minuty o Teatrze" Ewy Heine.


1200x660 narodowe czytanie (1).jpg

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 5.09.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Nowy "Radiobook" - słynny melodramat "Trędowata" Heleny Mniszkówny

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 08:47
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Heleny Mniszkówny pt. "Trędowata". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Czahary" Marii Rodziewiczówny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 19:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Marii Rodziewiczówny pt. "Czahary". Czyta Gustaw Lutkiewicz (nagranie z 1985 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Walery Łoziński - "Zaklęty dwór" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:05
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść pt. "Zaklęty dwór" Walerego Łozińskiego. Czyta Krzysztof Kolberger (nagranie z 1977 roku).
rozwiń zwiń