Najstarszy śródlądowy statek w Polsce. Reportaż "Staruszek Jantar" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 12:30
Przy nabrzeżu w bydgoskim Starym Porcie, cumuje pasażerski statek "Jantar", najstarszy śródlądowy statek w Polsce. Został zbudowany w Elblągu w stoczni Ferdynanda Schichaua w 1892 roku i ochrzczony imieniem "Martha". Pomimo sędziwego wieku wciąż pływa i ma bardzo ciekawą historię.
Statek Jantar
Statek ''Jantar" Foto: Grażyna Wielowieyska

pixabay bristol 1200.jpg
Tajemnice Hotelu Bristol. "Hotel z duszą" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Historia "Jantara"

Około 1925 r. statek stał się własnością Otto Gottschalka i jego syna Alberta z Dzierzgonki nad jeziorem Druzno. W marcu 1945 r. odnaleziony w szuwarach jeziora. Nieuszkodzoną jednostkę przejął Państwowy Zarząd Wodny w Elblągu i zmienił jej nazwę na "Błażej". W lipcu tego samego roku statek skierowano na remont do Stoczni Nr 17 w Elblągu.

11 listopada 1954 r. Centralny Zarząd Dróg polecił przekazać "Błażeja" do Rejonu Dróg Wodnych w Bydgoszczy, co nastąpiło w maju 1955 r. W RDW przepracował jeszcze cztery lata. Wtedy, dzięki staraniom pedagogów Zenona Wiatra i Juliusza Gudzia, Ministerstwo Żeglugi przekazało statek Technikum Budowlanemu w Poznaniu. Nazwany "Jantar" rozpoczął w 1963 r. rejsy szkoleniowo-turystyczne z młodzieżą szkolną po Jeziorze Ślesińskim, Gople oraz Warcie. W 1964 r. Mostostal z Poznania podarował silnik typu Škoda. "Jantar" pływał z młodzieżą na wycieczki, a także na organizowane obozy wodne. W międzyczasie stał się własnością Zespołu Szkół Budowlanych nr 4 w Poznaniu.

W 1981 r. wycofany i oddany na złom. Statkiem zainteresowała się Spółdzielnia Surowców Wtórnych "Surmet" z Poznania, odremontowany woził pracowników spółdzielni na wycieczki.

Posłuchaj
19:55 "Staruszek Jantar" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Staruszek Jantar" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

 

"Jantar" uratowany przez miłośników starych maszyn

Piętnaście lat temu jego ówczesny właściciel, Spółdzielnia Surowców Wtórnych w Poznaniu, chciał pociąć go na żyletki i wtedy uratowali statek bracia Waldemar i Jerzy Matuszakowie z Bydgoszczy, którzy kochają stare maszyny. W jego maszynowni pracuje zamontowany w 1959 roku silnik Diesla Skoda PS 110. A statek może zabrać na pokład 17 pasażerów.

- 15 lat mija jak "Jantar" jest w naszych rękach. (...) To był statek w przedsiębiorstwie traktowany jako taki socjalno-wypoczynkowy, na tzw. wczasy pod gruszą dla pracowników. Jak spółka popadła w kłopoty, to nie myślano szczególnie o tym statku, wyprzedawano majątek - mówi jeden z bohaterów reportażu. 

W 2022 roku statek "Jantar" będzie obchodził 130. urodziny. - Zastanawiamy się, jak to uczcić i myślimy o większych urodzinach - słyszymy w reportażu. 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Staruszek Jantar" 

Autor: Grażyna Wielowieyska 

Data emisji: 24.09.2021 r. 

Godzina emisji: 0.35

ans 

Czytaj także

To jego firma uszyła namioty do serialu "Wikingowie" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:28
Na początku była fascynacja literaturą fantastyczną, zwłaszcza Tolkienem. Potem przyszedł czas na średniowiecze. Grupka przyjaciół stworzyła nawet bractwo historyczne. Wyjazd na pierwszą imprezę historyczną wymagał posiadania historycznego namiotu. Michał uszył go wtedy, na Łuczniku swojej mamy, w domowej kuchni. Namiot tak bardzo się spodobał, że jeden z uczestników imprezy odkupił go od właściciela. I to był początek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rybacy" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 00:38
Zacząłem pływać, bo ojciec pływał. Ojciec zaczął pływać, bo dziadek pływał, a dziadek zaczął pływać ze swoim wujkiem. To słowa Rafała Tilsy, sopockiego rybaka.
rozwiń zwiń