Pia Leino w powieści "Niebo" pokazuje rzeczywistość, tylko przesuniętą w czasie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 11:49
Powieść "Niebo" fińskiej pisarki Pii Leino została wyróżnionej Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Wybrzmiewają w niej pytania, których nie sposób zignorować, dotyczące sensu życia. Akcja dzieje się w Helsinkach w roku 2058. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ChristopherPluta/Pixabay

Niech żyje śmierć 1200.jpg
"Niech żyje śmierć!". Austriackie mieszczaństwo w krzywym zwierciadle

"Niebo" to (*)dystopijna wizja Helsinek, gdzie rządzi ruch nacjonalistyczny zwany Światłem. Granice są zamknięte, ludzie nie wychodzą z domów, nie rozmawiają ze sobą. Na pocieszenie Światło daje swoim poddanym Niebo: wirtualną rzeczywistość będącą lepszą wersją świata z przeszłości, piękniejszą i łagodniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Tam toczy się życie.


Posłuchaj
14:32 Jedynka-6-10-2021-Moje-książki-Niebo.mp3 Powieść "Niebo" PII Leino (Moje książki/Jedynka)

 

pap_20130905_18I.jpg
Śmieszno-gorzka historia o radykalnym feminizmie. "Krótka historia Ruchu" Petry HůlovejAkseli pracuje na uniwersytecie, próbuje dociec, co odebrało Finom chęć życia, choć bez szczególnego entuzjazmu. Studiuje filmy starego świata, starając się zrozumieć motywacje i zachowania minionych pokoleń. Kiedy otrzymuje dodatkowe uprawnienia i więcej czasu w Niebie, jedynym jego celem staje się zapomnienie się w kojącej wirtualnej rzeczywistości – dopóki na niebiańskiej łące nie spotyka kobiety, którą pragnie poznać również w prawdziwym świecie.


Okładka książki Pii Leino "Niebo" Okładka książki Pii Leino "Niebo"Iina jest córką rewolucjonisty, która zdaje się pamiętać dawne czasy. Jej spotkanie z Akselim w Niebie będzie początkiem nowej historii i… końcem.

Katarzyna Aniszewska, która książkę przetłumaczyła, zwraca uwagę, że "Niebo" z jednej strony krytykuje nas, żyjących na przełomie XX i XXI wieku, przestrzega przed błędami, które popełniamy i możemy jeszcze popełnić, ale z drugiej strony docenia nas współczesnych ludzi i pokazuje, że jeszcze jesteśmy ludźmi i jest to ogromna wartość, której nie można zatracić.

- Aksel nie potrafi się postawić w sytuacji współczesnego człowieka - mówi. Podkreśla, że w książce do końca nie jest wyjaśnione, jak to się stało, że ludzie stracili chęć do wzajemnych kontaktów, że stracili zainteresowanie seksualnością. Ale w powieści są pewne sugestie. Tłumaczka wskazuje, że być może ludzie  tak zatracili się w wirtualnym Niebie, że nic nie mogło się z tym równać, a prawdziwy kontakt z drugim człowiekiem nie równał się temu, jak czuli się w Niebie.

Zaznacza, że dystopia nie tworzy nowego świata, który jest nam daleki. - Tylko wychodzi parę kroków naprzód i pokazuje nam, co może się stać, jeśli zostaniemy na tej drodze, którą podążamy, jeśli w pewnym momencie nie pojawi się refleksja nad tym co robimy - wyjaśnia. Dla Katarzyny Aniszewskiej uderzające jest to, że wszystko, co jest przedstawione w "Niebie" mogłoby się naprawdę zdarzyć. I być może jest to nasza rzeczywistość, tylko przesunięta w czasie. Tym bardziej, że wszystko, co opisuje Pia Leino dzieje się już teraz, tylko jeszcze nie na masową skalę.

-----

(*) Dystopia – utwór fabularny z dziedziny literatury fantastycznonaukowej, przedstawiający czarną wizję przyszłości, wewnętrznie spójną i wynikającą z krytycznej obserwacji otaczającej autora sytuacji społecznej. Dystopia przyjmuje pesymistyczny osąd zastanego świata, fantastyczna wizja jest zazwyczaj jego hiperboliczną konstatacją, negującą możliwość odmiany w przyszłości zastanego stanu rzeczy.

(Wikipedia)

---

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Katarzyna Aniszewska (tłumacz)

Data emisji: 6.10.2021 

Godzina emisji: 23.10

agCzytaj także

"Tango" z toksycznym partnerem. Ewa Cielesz o swojej nowej powieści

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:15
"Tango" to pierwsza tak osobista książka Ewy Cielesz, pisarki, która popularność zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej "Córka cieni" ("Siedem szmacianych dat", "Obce matki", "Burza przed ciszą"). Oparta została na doświadczeniach jej córki, której udało się wyzwolić z toksycznego związku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:46
- Rozpoczynając surrealistyczny dzień trzeba powoli przejść ze stanu snu do stanu jawy, z całą uwagą poświęconą temu stanowi pośredniemu, który dla surrealistów był nadzwyczajnie ważny. Wszystkie stany "pomiędzy" były dla nich bardzo inspirujące  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Taborska, autorka książki "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".
rozwiń zwiń