"Abakanowicz. Totalna" - zaproszenie na wrocławską wystawę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 09:44
"Abakanowicz. Totalna" to prezentacja dorobku artystycznego Magdaleny Abakanowicz, najbardziej znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. W Pawilonie Czterech Kopuł wystawione zostały wszystkie dzieła artystki znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które może pochwalić się największą i najbardziej reprezentatywną kolekcją jej prac.
Wystawa czasowa Abakanowicz. Totalna
Wystawa czasowa "Abakanowicz. Totalna"Foto: PAP/Sebastian Borowski

Oprócz abakanów, rzeźb, grafik, obrazów na wystawie - czynnej do 28 sierpnia - można obejrzeć również materiały dokumentalne przedstawiające aktywność rzeźbiarki na przestrzeni kilku dekad w rozmaitych miejscach globu. 

Abakanowicz - będąca w bliskiej relacji z naturą, wykorzystująca w sposób oryginalny naturalne tworzywa, takie jak włókna sizalowe, jutowe czy drewno - została zaprezentowana jako artystka skupiona na badaniu "kondycji ludzkiej", która doskonale wpisuje się w aktualny w sztuce współczesnej sposób myślenia recyklingowego i proekologicznego.

- Magdalena Abakanowicz to światowej sławy artystka totalna. Totalna jako twórca człowiek, kobieta - powiedziała w Programie 1 Iwona Dorota Bigos, kuratorka. - Wystawa jest także "totalna" z uwagi na to, że prezentuje całość zbioru Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To wszystkie nasze prace, które posiadamy w zbiorach. To największa kolekcja jej prac w Polsce, jeżeli nie na świecie - dodała.

- To nie jest pokaz chronologiczny, to nie jest retrospektywa. Jest to wystawa poświęcona naszej kolekcji. Kolekcja, to, w jaki sposób ona powstała, jest punktem wyjścia do tej wystawy. Prace są tak ustawione, że zwiedzający będą mieli nie tylko możliwość kontaktu bezpośredniego z tymi pracami, ale także przeżycia i dowiedzą się czegoś - wyjaśniła.


Posłuchaj
23:47 [ PR1]PR1 (mp3) 2022_01_16 PR1_23_10_40_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Abakanowicz. Totalna" - zaproszenie na wrocławską wystawę (Kulturalna Jedynka)

 Magdalena Abakanowicz (1930-2017) - rzeźbiarka, autorka prac z zakresu tkaniny artystycznej.

W latach 1949-1950 studiowała w PWSSP w Gdańsku, a następnie w ASP w Warszawie. Od połowy lat 60. XX wieku tworzyła w tkaninie monumentalne kompozycje przestrzenne, nazwane abakanami, które pokazała po raz pierwszy na Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 roku. Abakany, opracowane jako kompozycje przestrzenne, na poły rzeźbiarskie, były przykładem nowatorskiego i oryginalnego wykorzystania tradycyjnego tworzywa.

Od lat 70. artystka wykonywała duże zespoły figuralne i prace o strukturze organicznej z tkaniny utwardzanej żywicą, a także kompozycje z drewna, metalu i kamienia, m.in. serie: Alteracje, Plecy, Tłum, Embriologia, War Games. Po 2000 roku artystka podejmowała eksperymenty z nowym tworzywem, budując z metalowych płyt kompozycje z aluzjami do świata zwierząt (m.in. seria Ptaki). 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu sprawuje pieczę nad dorobkiem artystycznym Abakanowicz. Może poszczycić się największą w świecie i najbardziej reprezentatywną kolekcją jej prac. W zbiorach muzeum znajdują się 53 dzieła artystki, w sumie 393 obiekty. Wrocławskie zbiory dokumentują aktywność twórczą Abakanowicz niemal od momentu jej debiutu aż po dzieła realizowane w pierwszych latach XXI wieku. 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- premiera "Guseł" w reżyserii Grzegorza Brala w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze,

Spektakl "Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na język teatru. "Gusła", wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych, dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. "Gusła" to w pełni muzyczny spektakl z kostiumami Adama Łuckiego.- 400-lecie urodzin Jeana Baptiste Poquelina - Molièra - materiał Doroty Kołodziejczyk,

Francuski komediopisarz urodził się - choć ta data nie jest pewna - 15 stycznia 1622 roku w Paryżu (zmarł 17 lutego 1673 roku). Ukończył studia prawnicze, ale nie pracował w zawodzie. W 1643 roku założył w Paryżu - wspólnie z Magdaleną Bejart - Illustre Théâtre, wędrowną trupę, która prezentowała zapomniane farsy średniowieczne oraz włoskie commedia dell'arte. Przełomem okazała się wystawiona w 1659 roku komedia "Pocieszne wykwintnisie", która wzbudziła przychylność publiczności, krytyków i samego króla Ludwika XIV.

Molièr uprawiał tzw. wielką komedię, widowiska farsowe, komedię heroiczną i komediobalet. Połączył w nich tradycję rodzimej farsy ludowej z elementami commedia dell'arte i klasycznej sztuki komicznej. Prezentując galerię wiecznych typów ludzkich, dawał zarazem satyryczny obraz francuskiej obyczajowości XVII wieku - ośmieszał salonową przesadę ("Pocieszne wykwintnisie"), niezrozumienie życia rodzinnego ("Szkoła mężów", "Szkoła żon"), hipokryzję i zakłamanie dewotów ("Świętoszek"), wielkopańską pozę arystokratów ("Don Juan"), okrutną pogardę światowców wobec uczciwych i prostolinijnych ("Mizantrop") czy manię gromadzenia bezużytecznych bogactw ("Skąpiec"). 

Czytaj także:

- Trzy minuty o teatrze - Ewa Heine o spektaklu "Gdybym cię nie poznał" hiszpańskiego dramatopisarza Sergiego Belbela w reżyserii Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 16.01.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Słynne, polskie rzeźbiarki. Rozmowa z Jerzym Kaliną

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 10:00
- Była to próba zachowania człowieka, jego osobowości, wrażliwości, cielesności. To było zmaganie się z materią, która ulega destrukcji, przemijaniu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzeźbiarz Jerzy Kalina o twórczości Aliny Szapocznikow. W audycji także o dwóch innych słynnych, polskich rzeźbiarkach: Katarzynie Kobro i Magdalenie Abakanowicz. 
rozwiń zwiń