Zapraszamy na koncert najpiękniejszych polskich kolęd [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:00
Powoli zbliża się koniec stycznia, a to oznacza, że już tylko kilkanaście dni pozostało nam na kolędowanie, które zgodnie z tradycją ustaje 2 lutego, w dzień Matki Bożej Gromnicznej.
Uczestnicy koncertu Źródełko - Rodzinne kolędowanie w studiu im. W. Lutosławskiego, grudzień 2019.
Uczestnicy koncertu "Źródełko - Rodzinne kolędowanie" w studiu im. W. Lutosławskiego, grudzień 2019.Foto: Grzegorz Śledź

A że okazji do składania sobie i innym życzeń wszystkiego najlepszego nigdy za wiele, dlatego w audycji "Tu jest muzyka" będziemy kolędować!

Koncert polskich kolęd [SŁUCHAJ TUTAJ]

Boże Narodzenie i czas kolędowania w pradawnej tradycji słowiańskiej, przedchrześcijańskiej, jak i w katolickiej był to bardzo ważny, uświęcony moment. Zwłaszcza między 25 grudnia a 5 stycznia był to czas święty: nie wykonywało się wtedy żadnej pracy fizycznej, gospodynie wygaszały nawet ogień w piecu. Spotykano się w domach, odwiedzano nawzajem, śpiewano pieśni, obdarowywano prezentami oraz kolędowano. Kolęda i kolędowanie to nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni. To przede wszystkim obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy życząc domownikom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku.

Dziś sięgniemy więc do koncertu kolędowego z 30 grudnia 2019 roku z najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami z różnych regionów kraju "Źródełko. Rodzinne kolędowanie", w którym wystąpili:

  • Józef Broda 
  • Katarzyna Broda-Firla
  • Joszko Broda
  • oraz zespół w składzie: Jan Broda, Maciej Broda, Tomasz Broda, Mikołaj Broda, Jeremi Broda, Iwo Broda, Maria Broda, Roch Broda, Józef Broda junior, Debora Broda, Marcin Hałat, Dawid Broszczakowski
  • Maria Bienias, mistrzyni śpiewu mazowieckiego
  • Wowakin Trio w składzie: Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak, Bartłomiej Woźniak

Gościnnie:

  • Justyna Piernik
  • oraz Wesołe Mazurki z Pragi: Zuzanna Wlazło, Nina Gutowska, Zuzanna Wnukowska, Łucja Dąbrowska, Antonina Zagórska, Karolina Pryc, Zofia Grochowska, Wojciech Tretter, Antoni Korycki, Gaja Jarkowiec, Martyna Koc, Oliwia Kołecka, Helena Kostrzewska.

***

Na audycję Muzyczne spotkania w piątek ( ) w godz. 20.10-20.55 zaprasza Aleksandra Tykarska

Czytaj także

Kresy zapamiętane w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 14:00
Pomorze Zachodnie jest regionem o wyjątkowej historii, pamięci i kulturze. Historia każdego mieszkańca, każdej mieszkanki regionu nadawałaby się na osobną opowieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińskie święto muzyki nad Wisłą. Ruszają 7. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 19:00
Festiwal został założony przez Fundację „Pro Musica Viva” w 1999 roku. Jej twórcą i dyrektorem artystycznym jest Roman Rewakowicz – dyrygent od wielu lat budujący polsko-ukraińskie kulturalne mosty.
rozwiń zwiń