Muzyka znad Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 14:00
Czas poczuć na twarzy chłodny powiew znad Bałtyku! Odwiedzimy Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, ale to nie wszystko!
Audio
Bałtyckie morze pełne jest niezwykłych tajemnic.
Bałtyckie morze pełne jest niezwykłych tajemnic.Foto: Pixabay

W audycji sięgamy po płyty wydane przez artystów z krajów leżących nad Bałtykiem, zwłaszcza na jego wschodnim brzegu. Poza pochyleniem się nad samą muzyką, opowiemy o tym, ile skarbów muzycznych spoczywa w archiwach (m.in. litewskich) i jak warte są tego, by po nie sięgać! Przykładem wyjątkowego wykorzystania tradycyjnych dźwięków w nowych projektach będzie historia naszej gościni - Edity Gumauskaite.

Spotkamy się z folklorystką i członkinią grupy Smetonos ūsai Editą Gumauskaite z Litwy, która we współpracy z producentem muzycznym Mariusem Narbutisem wydała właśnie album z etnorave'owymi aranżacji tradycyjnej muzyki litewskiej „Folkgardas”. W audycji artystka opowie o tej niecodziennej interpretacji rodzimego folkloru, a także ogólnie o muzyce tradycyjnej na Litwie.

„Dziewczynki grające na skrzypcach wyglądają jak aniołki...”, powiedziała małej Edicie pani w przedszkolu. Tak zaczęła się dla Gumauskaite przygoda ze skrzypcami, która trwa do dziś! Zmieniło się jednak jej oblicze, ponieważ mając 12 lat, Edita usłyszała litewską muzykę tradycyjną i... wsiąkła na dobre. Dziś jest nie tylko liderką grupy tradfolkowej Smetonos ūsai, ale i organizatorką festiwalu z muzyką tradycyjną Folk LT!

Polscy słuchacze mogli ją usłyszeć między innymi na koncercie w Kazimierzu Dolnym w ramach odbywającego się przy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych klubu festiwalowego Tyndyryndy w 2019 roku.

Edita Gumauskaite. Fragment okładki płyty Styginiu Orkestra Edita Gumauskaite. Fragment okładki płyty Styginiu Orkestra

Do tego w związku z tym, Radiowe Centrum Kultury Ludowej otworzyło etap zgłoszeń do radiowych konkursów fonograficznych – Folkowy Fonogram Roku, na najlepszą płytę z muzyką folkową i Fonogram Źródeł, na album z muzyką tradycyjną – zapraszamy na retransmisję koncertu ubiegłorocznego laureata jednego z konkursów – Fanfary Awantury, zespołu, który zdobył trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020.

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa coroczne radiowe konkursy, które od lat są przyczynkiem do ukazania najaktualniejszego i najszerszego obrazu polskiego rynku muzycznego minionego roku w kategoriach: muzyka folkowa i tradycyjna. Najnowsze zestawienia zbiorą więc nagrania wyprodukowane w roku 2021, a spośród nadesłanych propozycji jury konkursów wybierze finalistów, a następnie zwycięzców.

Fanfara Awantura inauguruje 23. festiwal Nowa Tradycja! Fanfara Awantura inauguruje 23. festiwal Nowa Tradycja!

***

Tytuł audycji: Muzyka Nocą 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 24.01.2021

Godzina emisji: 0.10