Wymarzony głos spod Rusinowa. Żegnamy Zofię Kucharczyk

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 06:00
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Zofii Kucharczyk, śpiewaczki, członkini zespołu Gołcunecki z Gałek koło Rusinowa. Zachwycała bogactwem repertuaru, naturalnością przekazu i olbrzymią wiedzą o tradycjach swojego regionu. Nieoceniona nauczycielka, mentorka, skarbnica wiedzy o ludowych przyśpiewkach i piękna dusza, zaledwie w ubiegłym roku zdobyła II nagrodę za śpiew solowy podczas konkursu na OFKiŚL w Kazimierzu.
Audio
Zofia Kucharczyk zmarła 12 maja 2022 w wieku 89 lat.
Zofia Kucharczyk zmarła 12 maja 2022 w wieku 89 lat.Foto: Kuba Borysiak

Zofia Kucharczyk zmarła 12 maja 2022, miała 89 lat. „Ta postać to marzenie każdego etnomuzykologa i radiowca. Zawsze ma na podorędziu setki historii. Jest jednym z filarów wspaniałej tradycji radomskich śpiewanych mazurków, tych najbardziej archaicznych” - wspominał nagrania na Radomszczyźnie Kuba Borysiak.

Śpiewaczka urodziła się w 1933 roku w Gałkach Rusinowskich koło Przysuchy. Władała charakterystyczną, specyficzną dla pogranicza mazowiecko-małopolskiego gwarą. „Jak moja babcia umarła, to miała osiemdziesiąt sześć lat. To una mówi, ze uny to taki post trzymały… »Wy, to takie uobzartuchy, wszysko zezreta, a przecie wieta, ze Pan Jezus pościeł. Trza i my, żeby my chocoz tyle zanieśli na tamtyn świat«” - wspominała słowa swej babki, dotyczące surowej niegdyś obyczajowości związanej z czasem Adwentu.

Pani Zofia była członkinią jednej z najbardziej znanych i aktywnych tradycyjnych grup śpiewaczych - zespołu Gołcunecki, laureatek wielu nagród na festiwalu w Kazimierzu Dolnym, a także m.in. radiowej Nagrody "Muzyka Źródeł". To z minionego 2021 roku pochodzą ostatnie nagrania pani Zofii Kucharczyk, jakie zarejestrowali dziennikarze RCKL, akurat na festiwalu w Kazimierzu.

W audycji także ogłoszenie wyników Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". W trakcie tego corocznego radiowego święta z muzyką folkową spotykamy się ze wspaniałymi artystami, których inspiruje muzyka korzeni. To zarówno uznani artyści, jak i nieoszlifowane muzyczne brylanty, doświadczone zespoły ale i takie, które na festiwalu mają swój debiut. Propozycje, które pokażą nam bogactwo polskiej tradycji. Tacy prezentują się zawsze w ramach najważniejszej części festiwalu, czyli w Konkursie Muzyki Folkowej, w którym w tym roku bierze udział 12 zespołów wyłonionych spośród 70 zgłoszeń.

Tegoroczny festiwal spina idea muzyki naszego wschodniego pogranicza. Wykonawcy zabierają nas na Suwalszczyznę i Wileńszczyznę, cofają w czasie do momentu, gdy Adam Mickiewicz w ludowych pieśniach znalazł inspirację do Ballad i romansów, pokazują też naszą silną więź z braćmi z Ukrainy. Do tego, jak zawsze dają okazję do spotkania z wybitnymi postaciami polskiej muzyki tradycyjnej, laureatami Nagrody "Muzyka Źródeł".

W "Kiermaszu pod kogutkiem" spotkaliśmy się także z tegorocznymi laureatami Nagrody "Muzyka Źródeł" - Stanisławą Galicą-Górkiewicz oraz Józefem Brodą.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadził: Magdalena Tejchma

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 5.05