Polacy w Hollywood. Kluczem do ich sukcesu stał się profesjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 12:36
- Jeżeli człowiek zakasuje rękawy i ma przy tym talent to w końcu się przebije - powiedziała w radiowej Jedynce Agnieszka Niezgoda, współautorka książki o Polakach, którzy odnieśli sukces jako reżyserzy, scenografowie i autorzy muzyki do filmów.
Audio
  • Agnieszka Niezgoda o książce Hollywood.pl (Jedynka/Sobota z Jedynką)
Jan A. P. Kaczmarek z Oscarem za muzykę do filmu Marzyciel
Jan A. P. Kaczmarek z Oscarem za muzykę do filmu "Marzyciel"Foto: PAP/EPA/Archiwum/BILL COLLINS

"Hollywood.pl” to podróż do fabryki marzeń 21. polskich filmowców zebrana w jednym albumie. Opowieść o ich życiu i pracy, odkrywająca prywatne, nieznane oblicze polskich gwiazd światowego kina, zdobywców i nominowanych do Oscarów, wybitnych twórców kilku pokoleń, m. in.: Romana Polańskiego, Agnieszki Holland, Jana A. P. Kaczmarka, Anny Sheppard, Allana Starskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego i wielu innych.

Na napisanie książki Agnieszka Niezgoda poświęciła cztery lata. By dotrzeć do swoich rozmówców przeleciała setki mil. - Większość moich bohaterów mieszka i funkcjonuje w Los Angeles i okolicach. Byłam też w Nowym Jorku u Adama Holendra (jednego z pierwszych polskich operatorów w USA, autora zdjęć do filmu "Nocny kowboj"), w Paryżu u Romana Polańskiego, w Londynie u kostiumolog Ani Biedrzyckiej-Sheppard ("Bękarty wojny", Lista Schindlera"), a w Warszawie u Allana Starskiego ("Lista Schindlera", "Pianista") i Sławomira Idziaka ("Helikopter w ogniu") - wyliczyła Niezgoda w rozmowie z Karoliną Rożej.

Niezgoda przyznała, że jedną z trudniejszych rozmów miała podczas spotkania z Romanem Polańskim. - Wyczułam w Polańskim sentyment do dawnych hollywoodzkich czasów - powiedziała w audycji "Sobota z Radiową Jedynką". Jednak spotkanie z Polańskim związane było też z pytaniami, które zahaczały o tematy, których reżyser nie chciał poruszać. - Czasami reagował bardzo ostro i zdecydowanie - przyznała Niezgoda. Ostatecznie Roman Polański zaakceptował część książki poświęconej jego osobie. - Podobało mu się też wykorzystane zdjęcie zrobione telefonem komórkowym - ujawniła autorka książki.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jakie historie towarzyszyły spotkaniom Agnieszki Niezgody m.in. z Janem Kaczmarkiem i Agnieszką Holland? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj

Czytaj także

Roman Polański. "Nie można osiągnąć wielkości bez pasji"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 13:37
Francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy kończy w niedzielę 18 sierpnia 80 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emmanuelle Seigner: "Wenus w futrze" nawiązuje do kilku filmów Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:15
- Pojawia się motyw noża (film "Dziecko Rosemary"), kobieta robi mężczyźnie makijaż (film "Matnia") oraz mężczyzna przebiera się za kobietę (film "Lokator") - powiedziała w rozmowie ze Joanną Sławińską aktorka Emmanuelle Seigner o najnowszym filmie Romana Polańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mike Leigh: mógłbym zrobić film o każdym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 18:00
- Wszystko sprowadza się do tego, że każdy z nas ma swoją historię - powiedział w radiowej Jedynce reżyser i scenarzysta Mike Leigh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Holland nakręci "Dziecko Rosemary"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 07:14
Legendarny film, należący do kanonu światowego kina, Roman Polański nakręcił w 1968 roku na podstawie wydanej rok wcześniej książki Iry Levina - autora powieści sensacyjnych, dreszczowców i komedii.
rozwiń zwiń