X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaką wybrać choinkę? Rzecznik Lasów Państwowych radzi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 20:45
Anna Malinowska nie ma wątpliwości, że święta Bożego Narodzenia należy spędzać przy naturalnym drzewku. - Jest ekologiczne, rosnąc pochłania tlenek węgla - tłumaczyła w radiowej Jedynce rzecznik Lasów Państwowych.
Audio
  • Anna Malinowska radzi jakie choinki wybrać na święta Bożego Narodzenia (Jedynka/Sobota z Jedynką)
Anna Malinowska w studiu radiowej Jedynki
Anna Malinowska w studiu radiowej JedynkiFoto: T.Jaremczak/Polskie Radio

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy choinki cieszą się największym zainteresowaniem. Wiele osób dzwoni do leśników ws. możliwości zakupu drzewka. Natomiast Lasy Państwowe sprzedają ich stosunkowo niewiele, ok.100 tys. sztuk rocznie. - Drzewka, które sprzedajemy pochodzą z cięć pielęgnacyjnych. Taki zabieg wykonuje się niezależnie od pory roku. Nie zawsze jest potrzeba wykonywania go zimą. Dlatego nie dostarczamy na rynek ogromnej ilości drzewek - powiedziała Anna Malinowska.

Za to drzewka pochodzące z Lasów Państwowych są tanie. W nadleśnictwie można je już kupić za 20 złotych. - Są to zwykle świerki i sosny. Jodeł nie sprzedajemy - wyjaśniła rzecznik Lasów Państwowych. Jednocześnie zapewniła, że nie trzeba się bać, że niszczymy las kupując żywe drzewko. Zwykle pochodzi ono z plantacji.

Lasy Państwowe partnerem akcji Choinki Jedynki >>>

Anna Malinowska odradzała natomiast zakup sztucznej choinki. Przypomniała, że do jej produkcji zużywa się dużo plastiku, a po kilkunastu latach i tak trzeba będzie ją wyrzucić. - Będzie się rozkładało przez kilkaset lat. Przeciętny Polak produkuje każdego roku 70 kg plastiku. Nie ma sensu żebyśmy dokładali kolejne kilogramy i kupowali sztuczne drzewko - powiedziała Malinowska w rozmowie z Izą Żukowską.

''

Malinowska tłumaczyła też, że nawet jeśli wyrzucimy naturalne drzewko do śmietnika to nie zaszkodzi ono środowisku. - Często choinki są też zbierane w miastach np. przez ogrody zoologiczne i elektrociepłownie. Można je też spalić w kominku, albo kompostować w ogródku - przypomniała rzecznik Lasów Państwowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ambasador USA śpiewa "All I want for Christmas"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 10:17
Stephen Mull oraz amerykańscy i polscy pracownicy ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie nakręcili świąteczny klip.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wydadzą 300 mln zł na choinki. Zobacz ceny drzewek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 19:56
Każdego roku kupujemy ponad 6 mln choinek na łączną kwotę przekraczającą 300 mln złotych. Jak twierdzą sprzedawcy, ceny drzewek nie zmieniły się od ubiegłego roku. Zapłacimy za nie od 20 do 300 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśnicy walczą z nielegalną wycinką choinek

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:22
We wszystkich 33 nadleśnictwach Warmii i Mazur trwa akcja "Choinka". Straż Leśna i policjanci wspólnie patrolują lasy w regionie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naturalna choinka symbolem naturalnych świąt"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:30
Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku Jarosław Krawczyk powiedział, że w tym roku choinki będą głównie pozyskiwane z upraw leśnych, a rzadziej z plantacji choinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola Świętego Mikołaja to intratna fucha

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 07:30
- Nie robię tego tylko dla pieniędzy, to też jest fajna zabawa - mówił w Jedynce Kamil, który od czterech lat wciela się w rolę świętego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iglaste żniwa w pełni. Złodzieje choinek liczą na łatwy zysk

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 15:21
Najchętniej z lasów wykradane są świerki i jodły dochodzące do dwóch metrów długości. Nadleśniczy Wojciech Cabaj mówił w radiowej Jedynce o akcji "Choinka", której celem jest walka z nielegalną wycinką i sprzedażą drzewek.
rozwiń zwiń