Artur Barciś: musiałem zostać aktorem, nie miałem innego wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 15:27
W rozmowie z Tomaszem Zimochem znakomity i wszechstronny artysta-aktor opowiadał o dzieciństwie i scenie, po czym rozpoznaje, że się starzeje i tym, że interesują go tylko poważne komedie.
Audio
  • Artur Barciś o teatrze, dzieciństwie i Bożym Narodzeniu (Święta z radiową Jedynką)
Artur Barciś. Spektakl Rozkłady jazdy w Teatrze na Woli
Artur Barciś. Spektakl "Rozkłady jazdy" w Teatrze na WoliFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wasylko w "Znachorze", Wiesio Ceglarek w "Zmiennikach", Tadeusz Norek z "Miodowych lat", Arkadiusz Czerepach w "Ranczu" i tytułowy "Kontroler", to tylko niektóre z ekranowych wcieleń Artura Barcisia nie licząc współpracy z Krzysztofem Kieślowskim przy "Dekalogu", "Krótkim filmie o zabijaniu" i "Krótkim filmie o miłości". Próba wypisania jego ról teatralnych czy dokonań jako reżysera spektakli, mogłaby nastręczyć jeszcze więcej trudności z uwagi na rozpiętość gatunkową; od komedii, przez piosenkę, po postaci dramatyczne.

gaśnie światło, wchodzę na scenę i zaczyna się magia

Jeszcze do niedawna Artur Barciś nie marzył o żadnej konkretnej postaci z obawy, iż pragnienie się nie spełni. - To się skończyło gdy Krysia Janda zadzwoniła z pytaniem czy nie chciałbym zagrać Papkina. Wykrzyczałem "tak" i gram go z wielką przyjemnością - powiedział w radiowej Jedynce.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

Artur Barciś na bycie aktorem zdecydował się już w dzieciństwie. W rozmowie z Tomaszem Zimochem wspominał doświadczenia, które doprowadziły go na scenę: kompleksy, kłopoty zdrowotne, niepozorna budowa ciała. - Zrozumiałem, że scena to dla mnie miejsce najbezpieczniejsze. Byłem na niej szczęśliwy, ktoś wreszcie zwracał na mnie uwagę i nie byłem najmniejszy na świecie - opowiadał.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Do dziś aktorstwo to dla niego coś więcej, niż wykonywany zawód. - Uwielbiam ten moment, gdy stoję za kulisami i słyszę charakterystyczny szmer widowni. Jestem im niezwykle wdzięczny, że przyszli do teatru, choć mieli tyle różnych możliwości do wyboru: sto kanałów w telewizji, kino 3D, internet, mecz. Potem gaśnie światło, wchodzę na scenę i zaczyna się magia. To jest możliwe tylko w teatrze - mówił Artur Barciś.

Dzięki komu Artur Barciś uwierzył w siebie? Po czym rozpoznaje, że się starzeje? Na czym polega polskie malkontenctwo? Czego się boi i co go denerwuje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której aktor mówił także o wierze w św. Mikołaja i znaczeniu Bożego Narodzenia.

(asz)

Zobacz więcej na temat: Artur Barciś TEATR

Czytaj także

Artur Barciś: Czerepach z Rancza to inteligentny polityk

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 15:03
- Wykorzystuje ludzką głupotę i okoliczności po to, żeby zdobyć władzę. Tak jak robi większość polityków w naszym kraju - powiedział w audycji "Lato z Radiem" aktor Aktor Barciś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Barciś: biada temu, kto puści parę z ust i zdradzi wynik!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 07:51
Jak obejrzeć relację z zawodów sportowych grając w tym samym momencie w spektaklu? Artur Barciś zdradza Tomaszowi Zimochowi swoje sposoby.
rozwiń zwiń