Od leniwca do supermana - możliwe nawet po 40-tce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 14:31
- Człowiek nie został pomyślany jako skrzyżowanie pupy z kanapą i telewizorem. Człowiek jest istotą, która musi być aktywna do tego, żeby być zdrowa. Inaczej zaczynają się problemy - powiedział dr n. med. Hubert Juźków.
Audio
  • Dr n. med. Hubert Juźków o kondycji i stanie zdrowia mężczyzn po 40-tce (Sobota z radiową Jedynką)
Od leniwca do supermana - możliwe nawet po 40-tce
Foto: East News/Glow Images

Chirurg dr n. med. Hubert Juźków w wolnym czasie trenuje kulturystykę. Wraz z Wojciechem Rosińskim, koszykarzem i pedagogiem opracował książkę "Druga młodość supermana". To właściwie przewodnik skierowany do mężczyzn po 40 roku życia, który ma motywować do dbania o własne zdrowie. Autorzy przekonani są bowiem, że wielu Polaków o tym zapomina, a badania otyłości wśród mężczyzn wskazują, że wielu woli spędzać czas przed telewizorem niż na aktywności fizycznej.

Z Jedynką zdrowiej na moje.polskieradio.pl >>>

- Do dentysty chodzimy nie tylko gdy boli nas ząb, ale także by sprawdzić czy wszystko jest w porzadku. Podobnie z badaniami, wiek średni to już pora na zrobienie EKG, badań krwi, lipidogramu - powiedział w "Sobocie z radiową Jedynką".

Jeśli komuś wydaje się, że żadnych badań ani ćwiczeń nie potrzebuje, gość Małgorzaty Raduchy zaprasza do przeprowadzenia prostego testu - wejścia po schodach na drugie piętro. - Jeśli zrobię to bez zadyszki, wszystko jest w porządku. Ale jeżeli muszę robić przystanki, odczuwam kołatanie serca, robi się słabo, to znaczy, że wydolność fizyczna szwankuje - podkreślił. Szczególnie spada wydolność osób, które poruszają się głównie samochodami, windami i regularnie nie trenują.

Jeśli ktoś już zaobserwował u siebie niepokojące objawy w postaci wspomnianej zadyszki, czwartego podbródka lub solidnej oponki w talii, powinien rozpocząć regularne ćwiczenia. Ale nie forsowne!

Od czego zacząć? Czego objawem może być spadek potencji seksualnej? Jaką pomocą dla kobiet może być książka "Druga młodość supermana"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)

Zobacz więcej na temat: dieta KSIĄŻKA zdrowie

Czytaj także

Kardiolog: w Polsce wciąż pokutuje pogląd, że tłuste dziecko jest zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 14:21
- Jestem wrogiem nawyków żywieniowych, które są w Polsce od wielu pokoleń przekazywane dzieciom - mówił w Jedynce dr n. med. Jacek Woźniak z Instytutu Kardiologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna, zielona, sypana, w torebkach? Wszystko o herbacie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:08
Najbardziej szlachetną jest herbata biała. Nazywana jest też eliksirem młodości. Ma największą ilość antyoksydantów, które wpływają na stan skóry. Równie zdrowa jest herbata zielona. Najmniej właściwości ma herbata czarna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywa przyjaciółka anoreksja. Źródło tej choroby tkwi w głowie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 11:00
- Jest chorobą duszy i umysłu, w czasie której cierpi ciało - wyjaśniła w radiowej Jedynce prof. Irena Namysłowska z Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balon żołądkowy skuteczniejszy niż dieta

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 17:08
- Istnieje tysiąc różnego rodzaju diet. Niektóre z nich, zwane dietami cud, obiecują, że pacjent na pewno schudnie. Niestety wiadomo, że 95-98 procent z nich wróci do swojej pierwotnej wagi, a nawet ją przekroczy – mówił w Jedynce prof. Maciej Kielar, chirurg.
rozwiń zwiń