X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy piosenkarze mają problem. Powinni nad sobą popracować

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 20:56
Piosenka to nie tylko melodia. To również tekst, który jest nie mniej ważny. Dlatego istotne jest, żeby słuchacz zrozumiał słowa piosenki i ich przekaz. A często nie wiadomo, o czym piosenka jest.
Audio
  • Mirosław Oczkoś o najczęstszych błędach polskich wokalistów (Sobota z radiową Jedynką)
Polscy piosenkarze mają problem. Powinni nad sobą popracować
Foto: Glow Images/East News

- Ponieważ we współczesnym świecie mówimy coraz gorzej, to - niestety - przekłada się to również na śpiewanie - zauważa Mirosław Oczkoś, językoznawca. Podkreśla w radiowej Jedynce, że zwłaszcza w przypadku młodych wykonawców, powinniśmy zwracać uwagę, aby czysto śpiewali. Przyznaje, że język polski jest trudnym językiem do śpiewania. Ze względu na nasze "szcz", ze względu na frazę, a także długość słów i zdań. Zauważa, że nie bez powodu język angielski stał się bardzo popularnym językiem na świecie, bo jest łatwy do śpiewania.

>>> Porady językowe - posłuchaj na moje.polskieradio.pl
Mirosław Oczkoś wskazuje błędy, jakie popełniamy zarówno w mowie, jaki i podczas śpiewania piosenek. Najczęstszym błędem jest brak końcówek (płasz zamiast płaszcz, podobnie jest z deszczem). Jeśli wyraz kończy się na zgłoskę, od której rozpoczyna się kolejny wyraz, to zazwyczaj dochodzi do asymilacji, czyli połączenia zgłosek i zamiast "do okna", mówimy "dokna". - Najsłynniejsze polskie zdanie "to jest to" zazwyczaj brzmi "to jes to”. Ginie jedno "t", podobnie jak "w" w nazwiskach kończących się na –wski (Kwaśnieski, zamiast Kwaśniewski).
Gość "Soboty z radiową Jedynką" podkreśla, że ważny jest również tekst, a teksty polskich piosenek często są zbyt długie i skomplikowane. Przypomina, że tacy mistrzowie jak Osiecka, Młynarski czy Przybora umieli w krótkich słowach przekazać wiele treści.
Być może dlatego w naszej kulturze tak cenimy aktorów śpiewających, bo dzięki świetnemu wyszkoleniu można zrozumieć co śpiewają. Mirosław Oczkoś daje przykład polskich kabaretów, gdzie wszystko jest słyszalne i zrozumiałe. Jego zdaniem dlatego, że w kabarecie dużo bardziej niż muzyka ważna jest puenta. - Jeśli widz nie usłyszy puenty, to nie będzie reakcji i śmiechu - mówi językoznawca.

Przestrzega kandydatów na gwiazdy estrady, że najbardziej nie przebijają się wokaliści, którzy są niezrozumiali. - Stoją, mają zamknięte oczy, coś przeżywają wewnętrznie i my im wierzymy, że coś przeżywają wewnętrznie, natomiast ni cholery nie wiadomo o czym oni myślą, o czym śpiewają i co przeżywają wewnętrznie - podsumowuje Mirosław Oczkoś.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
(ag)

Zobacz więcej na temat: język polski MUZYKA piosenka
Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
polok2014-01-05 19:45 Zgłoś
Ludzie w trybie konstytucujnym zlikwidujmy polskie znaki typu si. ci zi i inne dziadostwa po co to komu. polski powinien byc narzeczem a glowny angielski albo niemiecki, ludzie opamietajmy sie!!!1
szeleszczyciel2014-01-05 16:05 Zgłoś
A za to ta "(ag)", która nie podpisała sę imieniem i nazwiskiem, to ona nie umie używać przecinków. Przecinki się stawia zaraz po słowie, po przecinku jest przerwa i następne słowo. Czy ona choć podstawówkę skończyła? Jeśli nie skończyła, to niech chociaż popatrzy, jak są książki pisane. Tam widać dokładnie przecinki i wszystko.
szeleszczyciel2014-01-05 15:59 Zgłoś
Użytkownik wiechosta napisał
Kiedy wnikam w tekst polskich piosenek , zwłaszcza szeroko pojętego poprocka to nawet cieszę się że niewiele z tego da się zrozumieć bo jest to jedna wielka tragedia. Te Dody, Górniaki i Bartosiewiczówny ....
Jakiś czas temu polskie radio (chyba czwórka) pisało o takim śpiewaku Podsiadłym (czy jakoś tak), mówił on, że po polsku nie daje rady cokolwiek zaśpiewać, że mu niedobrze jest, śpiewa po angielsku. Ja mu wtedy życzyłem, żeby zdechł.
szeleszczyciel2014-01-05 15:48 Zgłoś
Ja wcale już polskich piosenek nie słucham, zwłaszcza że można trafić na angielskie gęganie. A jak nie po angielsku, to i tak śpiewają jakoś tak po amerykańsku. Można się ratować sztuką ludową na Dwójce, ale to bardzo mało, bo przez całe siedem dni tygodnia tylko ten amerykański chłam z radia leci, jak nie u siebie w radiu, to w sklepach.
wiechosta2014-01-05 15:44 Zgłoś
Kiedy wnikam w tekst polskich piosenek , zwłaszcza szeroko pojętego poprocka to nawet cieszę się że niewiele z tego da się zrozumieć bo jest to jedna wielka tragedia. Te Dody, Górniaki i Bartosiewiczówny ....

Czytaj także

Zmierz się z Rymoliryktandem. Sprawdź czy byś poprawnie napisał

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 15:00
Zwycięzcą trzeciej edycji Rymoliryktanda został Patrycjusz Pilawski z Wodzisławia. O statuetkę Limorylilaura oraz nagrodę w wysokości 10 000 zł walczyło w sobotę na krakowskim Starym Kleparzu ponad 350 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Dobrej Polszczyzny w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 07:50
Poprawna, sprawna, elegancka, etyczna - co to znaczy dobra polszczyzna? Odpowiedzi przez całą niedzielę szukali eksperci i słuchacze radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra polszczyzna. Od tekstów piosenek powinniśmy wymagać więcej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 15:32
- Piosenki działają na ludzi. Zawarty w nich błąd językowy utrwala się - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Markowski, językoznawca i autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny.
rozwiń zwiń