Krzysztof Krawczyk: pierwszy zauważył mnie Ryszard Poznakowski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 16:03
Kto wie, czy Krzysztof Krawczyk kiedykolwiek zdecydowałby się na karierę wokalną, gdyby nie rok 1968 i piosenka "Byłaś tu".
Audio
  • Krzysztof Krawczyk o piosence "Byłaś tu" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzysztof Krawczyk o piosence "Parostatek" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzysztof Krawczyk o piosence "Rysunek na szkle" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzysztof Krawczyk o piosence "Byle było tak" (Bez tajemnic/Jedynka
Krzysztof Krawczyk, rok 1978
Krzysztof Krawczyk, rok 1978Foto: PAP/DPAMaja Lopatta

- W ogóle nie spodziewałem się, że Rysiek Poznakowski  zacznie grać na próbie walca angielskiego i zaproponuje mi, żebym to ja zaśpiewał. Jak już skończyłem powiedział, że kiedyś będę piosenkarzem. Ja i reszta kolegów strasznie się z tego uśmialiśmy się - wspominał w Jedynce Krzysztof Krawczyk.

Weekend z gwiazdą - Drupi, Budka Suflera, Lipnicka, Kozidrak o sobie bez tajemnic >>>

Od założenia Trubadurów w 1963 roku bohater cyklu "Bez tajemnic" pełnił w zespole rolę gitarzysty. - Piosenkę "Byłaś tu" zaśpiewałem z manierą, której dzisiaj nie mogę słuchać. Później nagrałem lepsze wersje, bardziej strawne. Już na koncertach jednak moje ego po raz pierwszy "spuchło". Poczułem tego bluesa, co to jest jak się śpiewa - przyznał Krzysztof Krawczyk.

W 1975 roku, już po odejściu z Trubadurów, Krzysztof Krawczyk nawiązał współpracę z kompozytorem  Jerzym Milianem. Jej efektem był m.in. wielki przebój "Parostatek".

- Pewnego razu piliśmy wino i z kieszeni wyjąłem tekst napisany przez Tadka Drozdę. Jerzy usiadł przy pianinie i bardzo szybko wykombinowaliśmy z tego piosenkę. Tak to już jest, że czasami człowiek przymierza się do piosenki i trwa to tygodniami, a czasami "trzask prask" i po 10 minutach gotowe - stwierdził artysta.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

Kolejne fragmenty wywiadu z Krzysztofem Krawczykiem prezentować będziemy przez całą sobotę (co godzinę do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Zapraszamy!

pg/tj

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Krawczyk MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk na scenie czuje się jak lew na polowaniu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 22:35
- To jest druga natura. Tak jak lew chce zapolować, bo jest głodny, tak samo ja ciągle jestem głodny mojej publiczności. Może oni to wyczuwają i dlatego jest tak fajnie - mówił w Jedynce Krzysztof Krawczyk, który w tym roku świętuje 50-lecie działalności artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk. Zabłocone buciki, operetka i "Szatan z siódmej klasy"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:37
- To były beztroskie czasy. Choć dorośli mówili, że coś jest nie tak z tą Polską - wspomina swoje dzieciństwo Krzysztof Krawczyk w pierwszym odcinku Tygodnia z Gwiazdą w audycji "Lato z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krawczyk i Olbrychski walnęli duecik

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 14:20
Piosenek Krzysztofa Krawczyka słuchają różne pokolenia. Nagrał ponad 100 płyt i około tysiąca utworów. Każdy z nich ma jakąś historię. Najlepsze powstawały w niecałą godzinę.
rozwiń zwiń