Lidia Stanisławska o karierze: liczą się fart i znajomości

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:12
- Jak ktoś mi mówi, że ważny jest talent i pracowitość to mam ochotę rzucić mu się do gardła - powiedziała w radiowej Jedynce Lidia Stanisławska. Mimo wspaniałej przeszłości muzycznej, ta obdarzona głosem i wrażliwością piosenkarka jest w zasadzie nieobecna w polskich mediach.
Audio
  • Lidia Stanisławska o karierze: liczą się fart i znajomości (Jedynka/Sobota z Jedynką)
Lidia Stanisławska
Lidia StanisławskaFoto: T.Jaremczak/Polskie Radio

Na swój los stara się jednak nie narzekać. Tłumaczy, że to kariera z niej zrezygnowała.

- Często spotykam się z zarzutami dlaczego jestem nieobecna. Może nie do mnie należałoby kierować te pretensje. Do audycji i programów telewizyjnych bywa się zapraszanym. Przecież nie siądę z transparentem na ul. Woronicza i nie powiem, że nieźle śpiewam i nadaję się, weźcie mnie proszę - stwierdziła piosenkarka. Jej zdaniem to decydenci medialni mają wpływ na istnienie danego artysty. - Nie moja dobra wola i forma - dodała Stanisławska.

Stanisławska jest też autorką dwóch książek z anegdotami nt. polskiego środowiska artystycznego pt. "Gwiazdy w anegdocie” (cz I i II) oraz książki autobiograficznej "Jak nie zrobić kariery czyli potyczki z show-biznesem". W rozmowie z Małgorzatą Raduchą piosenkarka przyznała, że próbowała w niej zgłębić mechanizmy, które rządzą światem rozrywki. - Jedno słowo "nie podoba mi się”, lub "nie lubię jak śpiewa” załatwia człowieka z kretesem. To jest szalenie subiektywne i trudno znaleźć na to kontrargument - powiedziała Stanisławska.

Obecnie pod szyldem Old Spice Girls Lidia Stanisławska razem z Emilią Krakowską i Barbarą Wrzesińską występują w kabarecie. Panie połączyły poczucie humoru, wyczucie nonsensu sytuacyjnego oraz żartobliwy stosunek do płci przeciwnej. Wykorzystują przy tym teksty znakomitych twórców jak Tuwim, Hemar, Brecht, Czubaszek i Korpolewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

tj

Lidia Stanisławska debiutowała w 1973 roku na festiwalu koszalińskiej giełdy piosenki zajmując pierwsze miejsce. Rok później wystąpiła na festiwalu w Opolu zdobywając wyróżnienie. W Sopocie, dzięki piosence "Gwiazda nad Tobą” zajęła trzecie miejsce. Współpracowała i występowała z kabaretem Pod Egidą. Nagrała też wokalizy do filmów "Palace Hotel" oraz "Wesela nie będzie". Lata 80. 90. to okres jej koncertów w całej Europie. W 2001 roku wydała swoją drugą płytę pt. "Inna twarz".

Czytaj także

Korcz: Rinn miała nie śpiewać piosenki "Gdzie ci mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:48
- Świetny tekst Janka Pietrzaka spotkał się z przyzwoitą muzyką mojego autorstwa. Ale najważniejsza była w tej piosence wykonawczyni. Myślę, że gdyby nie Danuta Rinn, nie mówilibyśmy o przeboju - stwierdził w Jedynce Włodzimierz Korcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prońko: przy piosence "Małe tęsknoty" wszystkim opadła szczęka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 20:00
Piosenkarka współpracuje z największymi autorami i kompozytorami polskiej sceny muzycznej. Jej największe przeboje nie raz powstawały w atmosferze twórczych tarć i okolicznościach, które - już jako anegdoty - Krystyna Prońko opowiedziała słuchaczom radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń