Elvis, armia i mistyfikacja w rytmie "Can't help falling in love"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 21:30
Zapożyczona z Francji, doczekała się wielu interpretacji w różnych językach. Śpiewali ją m.in. Doris Day, Bob Marley, U2, Julio Iglesias i Andrea Bocelli. Ale to wersja Elvisa Presleya zapewniła "Can't help falling in love" miejsce w historii piosenki.
Audio
  • "Can't help falling in love" - Elvis Presley i francuski klasyk w nowej wersji (Felieton Adama Halbera/Jedynka)
Elvis Presley na planie filmu Blue Hawaii
Elvis Presley na planie filmu "Blue Hawaii"Foto: PAP/Retna

W filmie "Błękitne Hawaje" z 1961 roku grany przez Elvisa Presleya Chad śpiewa tę piosenkę do melodii płynącej z pozytywki. Muzyczne pudełko przywiózł filmowy młodzieniec z Europy, gdzie odbywał służbę wojskową, a następnie wręczył babci swej dziewczyny z okazji 70 urodzin.

W filmie pada wyjaśnienie, że melodia pochodzi z europejskiej piosenki miłosnej, tak też było w rzeczywistości. Nie pierwszy raz zresztą młoda gwiazda piosenki i filmu wykorzystała dorobek Starego Kontynentu. - Pułkownik Parker, menedżer Presleya namówił go do nagrywania europejskich standardów w nowych aranżacjach. Elvis, bez szacunku dla oryginałów, powodując ataki wściekłości włoskich tradycjonalistów, zaśpiewał rock'n'rollowe wersje "O sole mio" i "Torna a Surriento" - przypomina dziennikarz Adam Halber. Amerykańskie wersje z tytułami "It's now or never" oraz "Surrender" znane już były dobrze widzom "Błękitnych Hawajów".

"Can't help falling in love" miała z kolei swoje źródło we Francji, ale - podobnie jak w przypadku przeróbek włoskich klasyków - autorów oryginału pominięto przy wydaniu. Utwór "inspirowany" tradycyjną pieśnią "Plaisir d'Amour" chciał podobno nagrać sam Elvis, aby przypominał mu o poznanej w Niemczech Priscilli...

Przez wiele lat tą właśnie piosenką "Król" kończył swoje koncerty, a w 1993 roku jej nowa wersja, w wykonaniu UB 40, wtargnęła na listy przebojów. W ciągu ponad czterdziestu lat doczekała się kilkudziesięciu interpretacji.

Muzycznych felietonów Adama Halbera można słuchać w "Sobocie z radiową Jedynką" o godz. 19.10.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po śmierci ich sława nie przemija, a wręcz rozkwita

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 16:07
John Lennon, Elvis Presley, Michael Jackson czy Eva Cassidy to artyści, którzy już nie żyją. Ale ich piosenki cały czas cieszą się uznaniem i gdyby żyli opływaliby w dostatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Singin’ Birds, czyli swing i rock and roll z misją

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 19:04
- Nie lubimy tego, że w dzisiejszym świecie łatwo popada się w chandrę i marudzenie. Przekonujemy, że może być pełno powodów do uśmiechu - powiedziała w radiowej Jedynce Dominika Dulny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tej piosenki Krzysztof Krawczyk już nie zaśpiewa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 17:00
Utwór "To co dał nam świat" powstał tuż przed śmiercią Anny Jantar, która zginęła w katastrofie lotniczej na Okęciu w 1980 roku. Także inne tragiczne wydarzenia sprawiły, że wykonanie tej piosenki stało się zbyt trudne.
rozwiń zwiń