Jedzmy to, na co jest sezon

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 22:00
Kupując zimą nowalijki trzeba mieć świadomość, że pochodzą z produkcji szklarniowej i ich wartość odżywcza jest taka sobie. Anna Popek zachęca, by - przykładem naszych przodków - jeść produkty, które są w danej chwili świeże. Na przykład zrobić zupę z dyni i gruszki.
Audio
  • "Smaki zdrowi" i przepis na zupę z dyni i gruszki (Sobota z radiowa Jedynką)
Jedzmy to, na co jest sezon
Foto: Glow Images/East News

Nasi dziadowie i prapradziadowie jedli to, na co właśnie był sezon. Z bardzo prostej przyczyny - nie było metod przechowywania żywności. Taka była ta polska kuchnia historyczna.

Jeszcze 30 lat temu w sklepach było mało gotowych do zjedzenia produktów. Jakiś budyń, kisiel, czasami rosołek w proszku czy gulasz z puszki lub słoika. Wszystko było gotowane i przyrządzane w domu. Obecnie jesteśmy tak wygodni, że większość tego co jemy, to produkty gotowe. Inna sprawa, że produkty obecnie nie przypominają tych sprzed lat. - Kupujemy jajko, rozbijamy, próbujemy żółtko i nic, zero smaku. Kupmy wiejskie jajko, ugotujmy je na parze i nagle okaże się, że to żółtko jest cudem. Ma smak. Podobnie jest z mięsem - mówi Jarosław Uściński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników.

Krem z malinówki i krem brulee >>> Poznaj przepis

Gość radiowej Jedynki zachęca w audycji "Smaki zdrowia", aby zwracać uwagę na to co się je, choć jeśli ktoś ma ochotę pójść od czasu do czasu do restauracji, to bardzo dobrze. Ale przygotowując codzienne jedzenie zwróćmy też uwagę, na to skąd pochodzą produkty i kupujmy te sprawdzone. Co nie zawsze musi oznaczać droższe. Bo dobrze też dostosować się do sezonowości produktów. - Pomidory teraz, nieważne czy po 18 czy po 8 złotych, są słabe - daje przykład mistrz kulinarny. W zimie jest sezon warzyw korzennych i kiszonek.

Jarosław Uściński podaje szczegółowy przepis na zupę dyniowo-gruszkową. Posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Anna Popek.

Na "Smaki zdrowia" zapraszamy w każdą sobotę ok godz. 13.40; tuż po "Matysiakach"!

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kurczak pieczony, kaczka, a może gęś?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 14:16
Na polskich stołach coraz częściej pojawiają się kaczki, gęsi, indyki i perliczki. Czy wyprą tańszego kurczaka, czy są lepsze? Na te pytanie próbował odpowiedzieć w radiowej Jedynce znany restaurator Maciej Kręglicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki tej diecie można być szczupłym i zdrowym

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 16:25
Po świąteczno-sylwestrowych szaleństwach niejedna pani i niejeden pan nie mogą zmieścić się w dotychczas pasujące do figury ubrania. Ale można szybko i bez szwanku na zdrowiu poprawić linię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzyb trujący zawsze pozostanie trujący

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:52
Rokrocznie słyszymy o przypadkach zatruć po zjedzeniu świeżych, dopiero co zebranych grzybów. Nic nie słychać natomiast o zatruciach spowodowanych zjedzeniem grzybów suszonych, choć nie można wykluczyć, że w całej ich masie także grzyby trujące trafiają do suszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krem z malinówki i krem brulee wspaniałe na karnawał

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 14:44
Mamy środek karnawału, więc warto mieć w rękawie asa, żeby czymś zaskoczyć gości na karnawałowym spotkaniu. Mistrz kucharski zdradza w Annie Popek przepisy na dwa proste, ale - jak zapewnia - przepyszne desery.
rozwiń zwiń