W Jerozolimie trudno się żyje zwykłemu człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 07:59
W Izraelu od lat daje się odczuć podział - Jerozolima się uczy, Hajfa produkuje, a Tel Awiw się bawi. - To nadal jest aktualne - potwierdza w radiowej Jedynce Ela Sidi, autorka książki "Izrael oswojony".
Audio
  • Ela Sidi, autorka książki "Izrael oswojony" opowiada o życiu w tym kraju (Sobota z radiowa Jedynką)
Jerozolima
JerozolimaFoto: David Shankbone/Wikimedia Commons/CC

- Często się dodaje, że to co najciekawsze w Jerozolimie, to droga do Tel Awiwu - śmieje się Ela. Wyjaśnia, że te miasta bardzo różnią się od siebie. Początki Jerozolimy sięgają starożytności. Jednak - zdaniem gościa radiowej Jedynki - zwykłemu człowiekowi żyje się tam trudno, bo jest to miasto konfliktowe. Nadal widoczny jest podział między Jerozolimę wschodnią i zachodnią, czyli izraelską i palestyńską.

/

Autorka ocenia, że walka o Jerozolimę będzie trwała, bo Izraelczykom trudno sobie wyobrazić, aby ich święte miasto, gdzie jest Ściana Płaczu, nie należało do Izraela. Z kolei Palestyńczycy nie wyobrażają sobie, aby miasto, w którym Mahomet wstąpił do nieba, nie należało do nich. Nikt ze świętego miasta nie chce zrezygnować.
Coraz częściej bogaci Żydzi z zagranicy wykupują mieszkania w Jerozolimie. Są to bardzo drogie mieszkania wykute w skale. - My mówimy na to miasto duchów - zdradza Ela Sidi. A to dlatego, że zazwyczaj mieszkania te stoją puste, Bogaci Żydzi z całego świata, głównie ze Stanów Zjednoczonych, mieszkają w nich tylko w okresie świąt. Zwykłych mieszkańców Izreala nie stać na takie luksusy.
A jak się mieszka w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy? Dlaczego życie w Tel Awiwie wygląda inaczej niż w Jerozolimie? W jakim języku mówi się w Izraelu?
Ela jest Polką i od 1991 roku mieszka na stałe w Izraelu, gdzie wyszła za mąż. Książka "Izrael oswojony" to wynik jej obserwacji i doświadczeń z życia w tym kraju.
Posłuchaj całej rozmowy, która prowadziła Małgorzata Raducha.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Izraelu niedługo będzie więcej Arabów niż Żydów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 11:05
W 2020 roku w Izraelu, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Jerozolimie Wschodniej i Strefie Gazy ludność arabska liczebnie prześcignie Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uri Orlev: polski przekład to oryginał moich książek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:00
– Znaczenia wielu słów, które pisałem po hebrajsku, miały w mojej pamięci korzenie i asocjacje słów polskich – mówił w Dwójce izraelski pisarz Uri Orlev, autor książek "Wyspa na ulicy Ptasiej" oraz "Biegnij, chłopcze, biegnij". Film na podstawie tej drugiej powieści wszedł niedawno na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia chłopca, który uciekł z getta. "Jadłem żmije jak kabanosy"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 12:48
- Warto było walczyć i pozostać przy życiu. Miałem dużo szczęścia, że spotkałem masę ludzi, którzy mi pomogli - powiedział w radiowej Jedynce Yoram Friedman, pierwowzór głównego bohatera książki i filmu pod tytułem "Biegnij, chłopcze, biegnij".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Izraela: Polska jest dla nas bardzo ważna

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 18:40
- Mamy dobre relacje polityczne, ekonomiczne czy wojskowe, ale relacje z Polską mają też sens historyczny - powiedział w radiowej Jedynce ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.
rozwiń zwiń