Wilk nie jest krwiożerczą bestią. Trzeba go chronić

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 13:20
W niedzielę na rynku głównym w Krakowie i w Uhercach mineralnych rozlegnie się głośne wycie. Odbędzie się akcja "Zawyj dla wilka", która ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na konieczność ochrony tego gatunku, ale również obalenie złego mitu, jaki wokół tego gatunku zwierząt funkcjonuje wśród ludzi.
Audio
  • Akcja "Zawyj dla wilka" ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony tego gatunku (Sobota z radiową Jedynką)
Wilk nie jest krwiożerczą bestią. Trzeba go chronić
Foto: Gary Kramer/National Digital Library/domena publiczna

- Trzeba odkłamać negatywny wizerunek wilka - mówi Paweł Średziński z WWF Polska. Gość "Soboty z radiową Jedynką" podkreśla, że wilk nie jest krwiożerczą bestią, tylko stworzeniem takim jak ludzie, który też musi jeść, a żeby jeść musi zabić ofiarę. Z ochroną wilka wcale nie jest tak dobrze, bo poluje się na te zwierzęta na Słowacji, na Ukrainie i na Białorusi, gdzie jest traktowany jak szkodnik.

Średziński przyznaje, że miejscach, gdzie wilk żyje nie ma społecznej akceptacji dla tego zwierzęta, ale dlatego, że zmieniły się zwyczaje ludzi. Stali się bardziej wygodni i niefrasobliwi. Kiedyś, kiedy pasterz przebywał ze swoim stadem notowano o wiele mniej przypadków ataku wilka na zwierzęta gospodarskie. Obecnie często się zdarza, że stado pasie się bez nadzoru. A to jakby wilkowi podetknąć obiad pod nos.

Paweł
Paweł Średziński

W Polsce żyje ok. 800 wilków, a może ich żyć dwa razy więcej. W Bieszczadach są rozległe, bezludne tereny, gdzie wilk może spokojnie żyć nie wadząc nikomu. Podobne tereny są w Polsce zachodniej i północno-wschodniej.
Paweł Średziński podkreśla, że wilk został objęty w Polsce ochroną dopiero w połowie lat 90-tych. Wcześniej tępiono go, co było decyzją nieprzemyślaną i przyniosło wiele szkody. Wilk jest naturalnym reduktorem, zaś rozrost ponad miarę np. stad saren czy jeleni prowadzi do niszczenia lasów. Dlatego tak ważne jest odbudowanie jego pogłowia.
Rozmawiała Małgorzata Raducha.
(ag)

Zobacz więcej na temat: ekologia wilk zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezbronni drapieżcy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2007 11:29
To są zwierzęta, z których Polska powinna być dumna, a wiele europejskich państw może nam tylko pozazdrościć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologia jest ważna: Klub Gaja od 25 lat chroni, pomaga, edukuje

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 11:30
- Najbardziej dumny jestem z ustawy o ochronie zwierząt. Nareszcie są one traktowane jako element naszego życia społecznego - mówi dyrektor Klubu Gaja Jacek Bożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielik ukradł włączoną kamerę, nagrał nią... [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 15:33
Do zdarzenia doszło w zachodniej Australii. Bielik białobrzuchy porwał kamerę wideo zainstalowaną w celu obserwacji krokodyli.
rozwiń zwiń