Post - wyrzeczenie dla ciała i duszy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 17:07
- Jako antropolog kultury mogłabym post porównać do historii powszechnej - wszystko to, co mamy na stole, a szczególnie to, czego nie mamy, opowiada nam o dziejach ludzkości - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Jankowska Buttitta.
Audio
  • Małgorzata Jankowska Buttitta o pochodzeniu postu (Smaki zdrowia/Jedynka)
Post - wyrzeczenie dla ciała i duszy
Foto: East News/Glow Images

Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, jako nadmiernie rozgrzewających organizm zalecali już starożytni Grecy. - Przejęli to chrześcijanie i przekuli na rozumowanie: mięso rozgrzewa organizm, więc pobudza nasze chuci - powiedziała. W "Smakach zdrowia" wyjaśniła, że post, zgodny w czasach chrześcijańskich z nauką Kościoła, zawiera także odpryski kultur archaicznych. - Mięso jest jednym z najważniejszych tabu żywieniowych: muzułmanie nie jedzą wieprzowiny, hindusi mięsa wołowego, a w chrześcijaństwie odrzucamy mięso w okresie postnym, który dawniej obejmował niemal trzecią część roku - mówiła w rozmowie z Anną Popek.

Post zalecany był w rozmaitych okolicznościach i stosowany nawet w sprawach błahych. - Znachorki i znachorzy pościli często w intencji powodzenia prowadzonej przez siebie kuracji - dodała.

Dlaczego piątek został wybrany na dniem szczególnych umartwień? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Na "Smaki zdrowia" zapraszamy w każdą sobotę ok godz. 13.40; tuż po "Matysiakach"!

(asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Piwosz2014-03-09 21:21 Zgłoś
Organizm rozgrzewa tłuszcz, najlepiej kokosowy, białko to 20 różnych aminokwasów - cegiełek z których zbudowane są tkanki i różne amorficzne złogi w naczyniach krwionośnych i jelitach, zaś z nadmiaru węglowodanów powstaje tłuszcz, który buduje nam tkankę tłuszczową, a także służą odżywianiu komórek nowotworowych; patrz Dr Ewa Dąbrowska - Ciało i ducha ratować żywieniem.

Czytaj także

Ramadan: czas świąt i szalonych zakupów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 15:56
- Muzułmańskie święta ramadanu i Id al-Fitr mają swoją komercyjną twarz, przede wszystkim w krajach Zatoki Perskiej – o tym mówiła w Jedynce dr Katarzyna Górak-Sosnowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne oblicza pielgrzymowania: boso po skałach, albo… wokół stołu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:11
Pielgrzymowanie zawsze ma na celu oderwanie się od codzienności. – Ale może odbywać się to w bardzo różnej formie, czasami zaskakującej – mówiła w Jedynce antropolog kultury Amudena Rutkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć zasad świadomego turysty. Warto wiedzieć, jak się zachowywać

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:06
Turyści zwiedzający świat często są często przeświadczeni, że na ich pobycie wzbogacą się miejscowi. Oczekują też, że lokalnego kolorytu. I nie wiedzą, że to ich oczekiwania powodują, iż wiele miejsc, zwłaszcza w biednych krajach zamienia się w skansen. Dlatego warto być turystą świadomym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: Wielki Post to czas nawrócenia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 14:01
Wielki Post to czas na zmianę postawy wobec świata i samych siebie. Mówił o tym papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej.
rozwiń zwiń