"Piękne i bestia" - film w hołdzie kobietom walczącym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:03
- Choroba nowotworowa może zabrać wszystko: kobiecość, poczucie własnej wartości, tożsamość. Ten film jest hołdem złożonym woli życia i kobietom, które szukają siły na zaakceptowanie tej choroby i ocalenie siebie - mówiła Liliana Komorowska w Jedynce.
Audio
  • Liliana Komorowska o filmie "Piękne i bestia" (Sobota z radiową Jedynką)
Jedna z bohaterek filmu Piękne i bestia - Lucie
Jedna z bohaterek filmu "Piękne i bestia" - LucieFoto: oficjalna strona filmu/dla mediów

Na potrzeby tego filmu Liliana Komorowska, polska aktorka od lat 80. XX wieku występująca w Ameryce, podjęła rolę scenarzystki, reżyserki i producentki. - Odbywałam rozmowy z kobietami, które postanowiły, tak jak Angelina Jolie, przejść przez mastektomię. Także z taką, która nigdy nie była chora. To jest decyzja współczesnej kobiety myślącej bardzo wyprzedzająco - mówiła Komorowska w "Sobocie z radiową Jedynką".

Bohaterki filmu dokumentalnego "Piękne i bestia" przechodzą przez etapy diagnozy i leczenia, podejmują najważniejsze życiowe decyzje, przeżywają swoją chorobę z lękiem, ale i uporem, a przede wszystkim - z optymizmem. - Myślę, że historie, które przekazałam w filmie, są bardzo ważne, dlatego że uczą nas jak znaleźć nadzieję w trudnych chwilach i czerpać z tego doświadczenia. Mówią o niepoddawaniu się, o podejściu do choroby nawet - paradoksalnie - z humorem - podkreśliła aktorka w rozmowie z Małgorzatą Raduchą.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

W każdej odmianie raka piersi stosuje się inne metody leczenia i terapii, próbując tym samym zahamować chorobę do całkowitego jej zaleczenia. Doświadczenia i emocje z nimi związane odmieniają osobowość bohaterek filmu, które doznają przemiany. Niosą brzemię choroby z godnością ukazując na ekranie swoje zranione wnętrza. - Ten film oddaje głos kobietom, które potrzebują powiedzieć i przekazać coś waznego nam. Wszyscy jesteśmy w podróży poszukiwania lekarstwa na raka - dodała rezyserka.
Film "Piękne i bestia" otrzymał Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.
Jakie znaczenie dla kobiet chorych na raka ma wsparcie rodziny? Co praca nad filmem dała Lilianie Komorowskiej? Czy aktorkę znów będzie można oglądać na polskich ekranach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Angelina Jolie pierwszy raz publicznie po mastektomii: dziękuję za tę dyskusję

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 09:39
Aktorka po raz pierwszy po ujawnieniu, że poddała się podwójnej mastektomii, wystąpiła publicznie. Dziękowała za troskę fanom, mediom i swojemu mężowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi a kolacja ze znanym aktorem. Polki chcą nagród za badanie się

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 12:32
- Fakt, że kobiety nie biegną masowo na bezpłatne badania, jest dla nas ogromnym niepowodzeniem. Może potrzebny jest przymus, a może nagroda - mówi dr Agnieszka Dyzmann-Sroka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak jest wyleczalny, jeśli jest wcześnie wykryty. Warto się zbadać!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 07:59
W ramach Białej Soboty można skorzystać z bezpłatnych badań, pomagających wykryć raka piersi i szyjki macicy i wcześnie go wyleczyć – tłumaczyła Dorota Ołowska z Centrum Onkologii. Podkreśliła, że nie można się bać badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze apelują: bądźmy niepokornymi pacjentami!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 08:44
13 milionów - tyle co roku na świecie wykrywanych jest nowotworów złośliwych. W Polsce co roku na raka umiera ponad 92 tysiące ludzi. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze zwracają uwagę, że najbardziej skuteczną bronią walki z rakiem jest profilaktyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 20:00
Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
rozwiń zwiń