Filmoterapia, czyli filmy na receptę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 14:18
Terapeutyczna funkcja filmu, dostarczanie pozytywnych uczuć związanych z estetycznym przeżywaniem sztuki filmowej, wykorzystywana jest m.in. w przypadku resocjalizacji dzieci i młodzieży.
Audio
  • Filmoterapia, mało znana metoda leczenia (Popołudnie z radiową Jedynką)
Filmoterapia, czyli filmy na receptę
Foto: Glow Images/East News

- Sam termin filmoterapia nawiązuje do pojęcia terapii, czyli wspomagania tradycyjnego leczenia poprzez włączenie filmu w proces terapeutyczny - wyjaśnia Karolina Giedrys-Majkut z Fundacji Generator i portalu kinoterapia.pl. Film może być przyniesiony przez pacjenta, terapeuta może też korzystać z gotowych list, bądź proponować jakiś film, który kojarzy mu się z sytuacją pacjenta. Potem razem pracują z tym obrazem.

Z Jedynką zdrowiej >>>

Celem filmoterapii nie jest poprawienie humoru klientowi. Nie chodzi więc o oglądanie komedii w celu osiągnięcia lepszego nastroju. Filmy, po które sięga się potrafią być nawet trudne. - Celem takiej terapii jest dotknięcie pewnych problemów, pewnych traum, nawiązanie do pewnej sytuacji, która jest dla klienta trudna - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Zwraca uwagę, że kino jest specyficznym miejscem, gdzie w ciemności ludzie pozwalają sobie na łzy, potrafią się otworzyć na drugiego człowieka, na historię, która w innej sytuacji budziłaby silne mechanizmy obronne i niechęć.
Przy jakich zaburzeniach i chorobach, nawet psychiatrycznych, może pomóc filmoterapia? Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.

W tonacji kina >>>
W audycji również Marta Mękarska z łódzkiego studia SeMaFor opowiada o organizowanej pod koniec marca międzynarodowej konferencji poświęconej filmoterapii. A Marcin Kondraciuk z Gliwickiego Klubu Filmowego "Wrota" wyjaśnia, jak stosuje się filmoterapię w przypadku osób wykluczonych i niepełnosprawnych.

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(ag/pj)

Zobacz więcej na temat: FILM psychologia zdrowie

Czytaj także

Filmowa kuchnia. Przepis na kultowe danie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 15:11
- Gdy zobaczę w filmie kulinarną scenę, to biegnę do kuchni, bo muszę to danie przyrządzić. Z książkami jest lepiej, bo są w nich rozbudowane opisy. Z filmów często trzeba się domyślać, co było na talerzu - powiedziała w radiowej Jedynce Paulina Wnuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy zakażą pokazywania w filmach scen picia alkoholu?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 17:20
Wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Żelezniak powiedział, że wszelkie propozycje zaostrzenia ustaw związanych z walką z pijaństwem zostaną starannie rozpatrzone przez deputowanych.
rozwiń zwiń