Pola Negri - z jej imieniem na ustach umierał Rudolf Valentino

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 20:31
Rzucała mężczyzn na kolana. Kochali się w niej Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. W jej biografii można znaleźć nie tylko mężczyzn, którzy przeszli do historii światowego kina. Przyjaźniła się też np. z Albertem Einsteinem.
Audio
  • Mariusz Kotowski o burzliwym życiu Poli Negri (Sobota z radiową Jedynką)
Pola Negri jako królowa Serbii Draga i Harry Byron Warner jako pułkownik Stradimirowicz w filmie produkcji amerykańskiej Na rozkaz kobiety. 1932
Pola Negri jako królowa Serbii Draga i Harry Byron Warner jako pułkownik Stradimirowicz w filmie produkcji amerykańskiej "Na rozkaz kobiety". 1932 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

W latach 1922-23 Pola Negri mieszkała blisko genialnego fizyka, Alberta Einsteina, w Palm Springs. Gdy go odwiedzała noblista grał jej na mandolinie. - Interesowała się ludźmi na poziomie intelektualnym; kim są, a nie co robią. To jej pozwoliło poznać i zrozumieć psychologię ludzką, była bardzo lubiana przez intelektualistów, zarówno kobiety, jak i mężczyzn - opowiada w Jedynce Mariusz Kotowski, amerykański reżyser polskiego pochodzenia, który na nowo odkrywa przed Polakami twórczość Poli Negri.

Zdaniem reżysera polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego, niesłusznie pozostaje zapomniana. - Nazwisko Poli Negri jest bardzo ważnym nazwiskiem w światowej kinematografii - przekonuje Mariusz Kotowski w radiowej Jedynce. Przyznaje, że aktorka doskonale wiedziała jak kreować swój wizerunek i zainteresować sobą.

Pola Negri urodziła się w 1897 roku jako Barbara Apolonia Chałupiec. Chciała być tancerką, ale względy zdrowotne nie pozwoliły jej na to. Choć krytycy wskazują, że szkoła nie poszła na marne, bo aktorka wyróżniała się tym, jak się poruszała - najpierw na scenie teatralnej, a później przed kamerami. Potem Negri uczyła się w szkole dramatycznej, którą skończyła w 1914 roku.

I wtedy zdarzyło się coś, co zaważyło na całym jej dalszym życiu. Aktorkę zauważył Max Reinhardt, który był dyrektorem teatrów w Niemczech i jednym z największych niemieckich reżyserów. Pola Negri została zaangażowana do teatru w Berlinie. Tam poznała też Ernsta Lubitscha, z którym zaczęła kręcić filmy. - Oni stworzyli układ, który był bardzo pomocny dla nich obu - mówi gość audycji "Sobota z radiową Jedynką". Z Lubitschem nakręcili m.in. film ”Madame du Barry”, który podbił całą Europę. W ocenie reżysera ten film sprawił, że Negri stała się megagwiazdą. Film otworzył jej też drogę do Ameryki. W Nowym Jorku przez dwa pierwsze dni pokazów obejrzało go 21 tysięcy ludzi i zarobił 50 tysięcy dolarów. Na ówczesne czasy była to suma astronomiczna.
Mariusz Kotowski jest autorem książki "Pola Negri. Własnymi słowami", która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Anna Stempniak.
(ag/mk)

Czytaj także

Fotoradar Lata z Radiem: stąd w wielki świat wyruszyła Pola Negri

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:47
- W swoim pamiętniku Pola bardzo czule wspomina okres dzieciństwa spędzonego w Lipnie. Bawiła się nad naszą rzeczką, lubiła wdrapywać się na wysokie drzewa i wypatrywać stamtąd wielkiego świata. Była takim niespokojnym duchem - mówiła w Jedynce Dorota Łańcucka, burmistrz Lipna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska odkrywa Polę Negri. Nasza gwiazda z dawnych lat wciąż intryguje

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:11
Niezwykle inteligentna, pracowita, piękna, z temperamentem. Kochali się w niej Chaplin i Valentino. Śpiewała, grała w filmach niemych i dźwiękowych, zawładnęła kinem europejskim i Hollywood, a w Polsce pozostaje zapomniana. Zapomniana czy nieodkryta?
rozwiń zwiń