Sushi - coś na ząb po japońsku. Poznaj przepis

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 13:32
Skoro trwa post, a ktoś chciałby zjeść coś dobrego, dobrym rozwiązaniem może być sushi. Przepis na tę potrawę podaje w radiowej Jedynce mistrz - sushi master.
Audio
Sushi
SushiFoto: Glow Images/East News

Sushi jest już tak popularne w Polsce, że kupić je można niemal w każdym mieście. Ale nie każdy potrafi je samodzielnie przyrządzić. Dlatego Anna Popek o dobry przepis poprosiła fachowca najwyższej klasy.
Waldemar Legendziewicz jest jednym z nielicznych w Polsce sushi masterów. Naukę komponowania tej potrawy rozpoczął 12 lat temu i - jak sam mówi - ciągle się uczy. Sushi to prosta potrawa - kawałek ryby, ryż i wodorosty. Choć ryżu używa się od "zaledwie" 400 lat. Wcześniej służył jedynie do zakwaszania ryby. Teraz jest składnikiem potrawy, a zakwasza się go octem ryżowym.

Więcej przepisów w audycji "Smaki zdrowia" >>>

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że podstawą sushi jest dobry ryż. Wykorzystuje się ryż średnioziarnisty. Przygotowanie ryżu trwa 1,5 godziny. Trzeba uważać, żeby był lepki, ale nie zrobił się z niego przysłowiowy "gniot".
Na ryż kładzie się kawałek ryby, wszystko owija się wodorostem i tnie na kawałki. - Podczas cięcia wodorosty powinny jeszcze być chrupkie - mówi mistrz kulinarny.
Do sushi dodaje się sos sojowy, chrzan wasabi i marynowany imbir. Waldemar Legendziewicz wyjaśnia, że sos sojowy to dla Europejczyków substytut soli. Chrzan wasabi obecnie jest ostrą przyprawą, ale kiedyś służył do przedłużenia świeżości potrawy dzięki właściwościom bakteriobójczym. Zaś imbir powoduje oczyszczenie kubków smakowych po to, żeby każdą potrawę smakować od nowa.
Posłuchaj całej rozmowy, w której mistrz Legendziewicz mówi dokładnie jak przygotować ryż i rybę do sushi, a także czy moczyć wodorosty.
Rozmawiała Anna Popek. Sete itadaku.
(ag/kd)

Czytaj także

Prawda o sushi: ma tyle kalorii, ile hamburgery

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 08:58
Japońska potrawa sushi ma wiele postaci. Zawsze jednak powinna składać się z ryżu i ryby. Dodatki mogą być rozmaite: od kawioru, przez rzepę, po jajka. Sushi wcale nie jest jednak ani tak zdrowe, ani tak niskokaloryczne, jak dotychczas wielu z nas sądziło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupa ogonowa na ostatki - poznaj staropolski przepis

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 15:16
Karnawał się kończy, więc to ostatnie dni, kiedy możemy przygotować pyszne i zdrowe, ale trochę kaloryczne jedzenie. Poznaj dobry, stary polski przepis na zupę, która dziś nie jest już tak modna, jak kiedyś, a która ma walory zdrowotne i wyśmienity smak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Post - wyrzeczenie dla ciała i duszy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 17:07
- Jako antropolog kultury mogłabym post porównać do historii powszechnej - wszystko to, co mamy na stole, a szczególnie to, czego nie mamy, opowiada nam o dziejach ludzkości - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Jankowska Buttitta.
rozwiń zwiń