''Pułkownik Kwiatkowski'' jest pełnoletni. Mija 18 lat od premiery filmu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 20:04
W momencie jego powstawania nie było wyraźniej polityki historycznej, która kształtowałaby spojrzenie na tamten czas, czyli lata 40. XX wieku, tuż po II wojnie światowej. Dzisiaj "Pułkownik Kwiatkowski" może być odbierany na wiele sposobów.
Audio
  • ''Pułkownik Kwiatkowski'' jest pełnoletni. 18 lat od premiery kultowego filmu Relacja Agnieszki Ciecierskiej (Sobota z Jedynką)
Na planie filmu Kazimierza Kutza m.in.  Renata Dancewicz , Marek Kondrat i Zbigniew Zamachowski
Na planie filmu Kazimierza Kutza m.in. Renata Dancewicz , Marek Kondrat i Zbigniew Zamachowski Foto: PAP/Archiwum/Witold Rozmysłowicz

- Proponuje drogę historyczno-terapeutyczną. Jak napisał zaraz po premierze filmu Ernest Bryll: skoro z czegoś nawet najstraszniejszego można się śmiać, to jest to objaw powrotu do zdrowia - powiedział Piotr Śmiałowski z miesięcznika "Kino".

Sam reżyser Kazimierz Kutz przyznaje, że popularność jego filmu jest niewiarygodna. - Zawarta jest w nim oryginalna polskość okropnych czasów. Nikt takiej komedii wcześniej nie zrobił - powiedział Kutz.

Scenariusz do filmu "Pułkownik Kwiatkowski" napisał  Jerzy Stefan Stawiński, który usłyszał historię od kogoś, kto podobno siedział w celi więziennej z prototypem postaci płk. Kwiatkowskiego. - Tekst, który dostałem, bardzo mnie rozbawił. Natychmiast pomyślałem, że odtwórcą głównej roli powinien być Marek Kondrat - dodał Kutz.

W filmie, którego akcja dzieje się w czasach najbardziej strasznych z możliwych, pojawia się człowiek, który z zawadiackim charakterem, z chęcią zaimponowania dziewczynie i poczuciem sprawiedliwości postanawia zagrać na nosie UB. - Poza tym Kutz pokazuje bohatera bardzo nietypowego, bo przebiera go w kostium wroga, a jednocześnie nie robi on niczego tak, jak wróg. Do końca pozostaje sobą - tłumaczy krytyk miesięcznika "Kino".

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Dla Śmiałowskiego najbardziej dramatyczną sceną filmu jest spotkanie płk. Kwiatkowskiego z autentyczna postacią, czyli Mieczysławem Moczarem, którego gra Krzysztof Globisz.

Jaką ważną rolę w filmie odgrywają piersi, które wzruszają do łez? Zapraszamy do wysłuchania relacji Agnieszki Ciecierskiej.

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

tj/mc

Czytaj także

Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Hardkor Disko": marzę, żeby każdy widz wyobraził sobie, co będzie w II części

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:30
- Struktura tego filmu jest bardzo rygorystyczna formalnie, natomiast treściowo jest w nim dużo tropów, które są otwarte. Prowadzę widza za rękę i pokazuję mu pokoje do których może wejść, ale to od niego zależy, który z nich wybierze - mówił w Jedynce Krzysztof Skonieczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Mikulski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 07:50
Aktor zmarł w wieku 85 lat. Przypominamy audycję z jego udziałem, w której Stanisław Mikulski żartował, że po tylu latach musiał zaprzyjaźnić się z Klossem. Rola szpiega w niemieckim mundurze była rolą jego życia.
rozwiń zwiń