Nietypowa Noc Muzeów - guziki, przestrogi i czar PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:36
- W Warszawie nie było miejsca, gdzie można by opowiedzieć turystom o PRL, pokazać klimat tamtej epoki. Stwierdziliśmy więc, że trzeba urządzić w tym celu mieszkanko - mówił w Jedynce Rafał Patla z muzeum "Czar PRL" w Warszawie.
Audio
  • Rafał Patla o muzeum "Czar PRL" w Warszawie (Sobota z radiową Jedynką)
  • Elżbieta Szumska o Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku (Sobota z Radiową Jedynką)
  • Jacek Rutkowski o Muzeum Guzików w Łowiczu (Sobota z radiową Jedynką)
Wnętrza mieszkania na osiedlu Stegny zaaranżowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego (1972 r.)
Wnętrza mieszkania na osiedlu Stegny zaaranżowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego (1972 r.)Foto: PAP/Janusz Rosikoń

Pomysł narodził się podczas wycieczek śladami PRL, które gość "Soboty z radiową Jedynką" i jego koledzy z grupy Adventure Warsaw od kilku lat organizują w stolicy. - Nasze muzeum skupia się na życiu codziennym, a nie na chronologicznym przedstawianiu faktów. Na ekspozycję składają się m.in. saturator stacjonarny na monety, budka telefoniczna, w której wciąż brakuje telefonu, więc wisi na niej kartka "Automat nieczynny", czy lada chłodnicza - wyliczał Rafał Patla.

Muzeum "Czar PRL" ma wystrój typowego M2 z tamtego okresu. - Pewnych eksponatów można dotknąć, np. usiąść sobie na półkotapczanie albo obrócić narożnik pod telewizor Rubin z ukrytym barkiem. Puszczamy też muzykę Czerwonych Gitar i inne płyty winylowe - tłumaczył członek grupy Adventure Warsaw.

Moc atrakcji podczas Nocy Muzeów >>>

Nowo otwarte muzeum na warszawskim Kamionku (ul. Grochowska 316/320) to jednak nie tylko czarujące miejsce przywołujące na myśl filmy Stanisława Barei. Są też eksponaty, które przypominają o mrocznej stronie PRL. - Uciekamy od postrzeganie tamtej epoki wyłącznie jako czegoś fajnego i śmiesznego. To raczej pretekst do opowiedzenia historii. Specjalnie nazwaliśmy to "Czar PRL", a nie "Muzeum PRL", ponieważ słowo "czar" wskazuje na coś magicznego, ale też nieprawdziwego - podkreślał Rafał Patla.

Na odwiedzających czeka więc m.in. ekspozycja ze stanu wojennego, gabinet KC z materiałami propagandowymi i kącik "Solidarności".

Podczas organizowanej 17 maja Nocy Muzeów zaprasza do siebie również Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku. Do obejrzenia jest tam... ponad 600 tabliczek BHP z czasów PRL. - Impulsem do stworzenia muzeum była tabliczka "Wejście do toalety za okazaniem książeczki zdrowia". Hasło to wydało mi się tak absurdalne, wręcz niewiarygodne, że wpadłam na pomysł, żeby zacząć zbierać podobne tabliczki BHP - tłumaczyła szefowa placówki Elżbieta Szumska.

Wśród eksponatów Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli znaleźć można takie perełki, jak "Rolniku, nie myj jaj przed skupem" czy "Wypadki przy pracy spowodowane są czyjąś winą. Niechże ta wina nie będzie Twoja!".

Najprawdopodobniej najmniejsze muzeum w Europie znajduje się z kolei w Łowiczu. Cała ekspozycja tamtejszego Muzeum Guzików mieści się bowiem w... walizce. Składają się na nią guziki, które należały do wybitnych Polaków.

Noc Muzeów 2014 objęta jest patronatem Polskiego Radia.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg/mm

Zobacz więcej na temat: muzeum PRL Warszawa

Czytaj także

Moc atrakcji podczas Nocy Muzeów: istnieje głód sztuki!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 16:50
Muzeum Narodowe w Warszawie solidnie przygotowało się do tegorocznej Nocy Muzeów. - Pokażemy rzeczy, których w zwykły dzień nie można zobaczyć - mówiła w radiowej Jedynce Agnieszka Morawińska, dyrektorka stołecznej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moc atrakcji podczas Nocy Muzeów: Sprawdź, co można zobaczyć!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 09:00
Niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, specjalne koncerty i pokazy filmowe. To Noc Muzeów przypadająca z 17 na 18 maja. Weźmie w niej udział ponad sto polskich miast.
rozwiń zwiń