Kuchnia staropolska i gęś gotowana w… tłuszczu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 17:55
Kuchnia staropolska była bardzo bliska kuchni francuskiej. Co więcej, Francuzi przejęli wiele naszych przepisów.
Audio
  • Gęś gotowana w tłuszczu (Sobota z radiową Jedynką)
Wspólne gotowanie w kuchni
Wspólne gotowanie w kuchniFoto: Glow Images/East News

200-300 lat temu w kuchni polskiej nie brakowało ani przypraw, ani pomarańczy i innych egzotycznych owoców. Po II wojnie światowej na kilkadziesiąt lat tradycje kuchni staropolskiej zostały wyparte przez schabowego z kapustą. Ale teraz ta kuchnia wraca do łask.
Jarosław Uściński, prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników przypomina, że jedną ze staropolskich potraw jest gęś gotowana w tłuszczu. - To nie znaczy, że ten tłuszcz musimy zjadać - uspokaja w audycji "Smaki zdrowia".

Konfitowanie, bo tak fachowo nazywa się gotowanie w tłuszczu, powoduje, że w środku gęsi (lub kaczki) zamyka się woda, która nie ma dokąd uciekać. Warunek jest taki, aby temperatura gotowania była, bo wtedy mięso dusi się od środka. Po gotowaniu tłuszcz ocieka, a resztę należy wytrzeć. Gotować można w oleju, maśle lub smalcu.
Mistrz kulinarny podaje też szczegółowy przepis, jak zrobić musztardę cytrynową na bazie jabłek.
Rozmawiała Anna Popek.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulinarny Mount Everest, czyli podróże z perspektywy talerza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:50
- Uważamy, że kulinaria, kuchnia, smaki są istotnym elementem miejsca, które odwiedzamy, dlatego też chcemy je poznawać. Pewne miejsca wspominamy przez to, co tam zjedliśmy - opowiadali w Jedynce podróżnicy i autorzy kulinarnego bloga Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mało cukru? Jak nie dać się nabrać producentom żywności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:30
Cukier nie jest zdrowy i ograniczenie jego spożycia jest korzystne dla zdrowia. Producenci wiedzą, że konsumenci coraz częściej uważnie czytają etykiety. Więc zamiast napisać, że w produkcie jest cukier, piszą coś zupełnie innego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grillowanie po polsku. Jak pozytywnie zaskoczyć znajomych?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 07:43
Dlaczego Polacy pokochali grillowanie? Jakie są nasze grzechy główne przy ruszcie? Jak możemy urozmaicić smaki na talerzu? O tym rozmawialiśmy z szefem kuchni, Dominikiem Markowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Popek poleca szparagi i pyszną zupę z obierek

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 13:44
Maj to szczyt sezonu szparagowego. Warto więc poznać kilka porad, jak przygotować potrawy z tego warzywa, które są i smaczne, i zdrowe.
rozwiń zwiń