"Jej Afganistan", czyli misja z punktu widzenia kobiety

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 16:52
- Często zapomina się o kobietach i nie mówi o tym, że my też jesteśmy w Afganistanie. Pracujemy jako pracownicy cywilni i służymy jako żołnierze na tych samych prawach - opowiada Magdalena Pilor, autorka książki "Jej Afganistan. Historia żołnierza w spódnicy".
Audio
  • Misja w Afganistanie oczami kobiety (Sobota z radiową Jedynką)
Żeńska część kontyngentu rozdaje Afgańczykom czapki, kurtki i koce
Żeńska część kontyngentu rozdaje Afgańczykom czapki, kurtki i koceFoto: PKW Afganistan/ ISAF

Magdalena Pilor to dziennikarka, która początkowo pracowała w Afganistanie jako korespondentka wojenna. Później już jako cywilny pracownik wojska poznawała życie żołnierzy służących w tym kraju, czemu poświęciła zarówno swój blog jak i książkę "Jej Afganistan. Historia żołnierza w spódnicy".
Zdaniem Magdaleny Pilor najlepszym słowem opisującym Afganistan jest skrajność. - Jest albo ciepło, albo zimno, albo biednie, albo bogato, albo skrajnie nudno, bo nie ma co robić w bazie, albo skrajnie niebezpiecznie, bo jest się na patrolu i można zginąć. Tak samo żyją Afgańczycy - opowiada dziennikarka.
Dziennikarka opowiada, że niestety opinie o dziennikarzach często nie są najlepsze. Uważani są oni za osoby, które przekręcają fakty, co sprawia, że nie zawsze są mile witani. Jak dodaje, na napisanie książki o Afganistanie potrzebowała czasu, by ten temat sam w niej dojrzał. - Wiedziałam, że ta książka powstanie, bo Afganistan jest w nas, jest chyba w każdej osobie, która była na misji. To po prostu zostaje w nas, tak samo jak my zostajemy w tym kraju - mówi Magda Pilor.
Książka "Jej Afganistan" ma główną bohaterkę, która skupia w sobie doświadczenia wielu kobiet, z którymi rozmawiała autorka. Część świadectw, które pojawiły się w publikacji Magda Pilor zebrała po powrocie z Afganistanu. - Poznałam świetne dziewczyny i najwspanialszą rzeczą było to, że mogłyśmy rozmawiać o Afganistanie. Było nam znacznie łatwiej rozmawiać, bo mówiłyśmy o konkretnych miejscach i miałyśmy podobne przeżycia - wyjaśnia autorka.

Tym żył świat >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Czy były tematy tabu pomiędzy kobietami, które były na misji w Afganistanie? Czy kobieta tęskni za domem bardziej niż mężczyzna? Posłuchaj całej rozmowy.
sm/ag

Zobacz więcej na temat: Afganistan Ghazni wojsko

Czytaj także

Tomasz Kloc: wielu ciężko rannych żołnierzy myśli - nie tak miało być

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 12:50
W Polsce jest ponad 800 żołnierzy, którzy pełnili służbę poza granicami kraju i stracili w tym czasie zdrowie. Tomasz Kloc ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju mówi w radiowej Jedynce jak bardzo wojskowi potrzebują społecznego wsparcia .
rozwiń zwiń