"Matysiakowie" to także Wy! 3000. odcinków radiowej sagi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
- Przeżyliśmy razem szmat czasu, począwszy od październikowej odwilży lat 50. aż do dziś, kiedy żyjemy w zupełnie innym kraju. Ani się obejrzeliśmy, jak na ulicy Dobrej wyrosło piąte już pokolenie Matysiaków. A może jest ich więcej? - mówił Gienek Matysiak, czyli Andrzej Blumenfeld w 3000. odcinku radiowej sagi.
Audio
  • "Słowo autorów do Radiosłuchaczy" z okazji 3000. odcinka powieści radiowej "Matysiakowie" (Jedynka)
  • Od 1. do 3000. odcinka - za kulisami "Matysiaków (Jedynka)
Obsada i twórcy powieści radiowej Matysiakowie. Zdjęcie wykonane w 2011 roku z okazji 55-lecia emisji słuchowiska
Obsada i twórcy powieści radiowej "Matysiakowie". Zdjęcie wykonane w 2011 roku z okazji 55-lecia emisji słuchowiskaFoto: P. Goławski/Polskie Radio

"Matysiakowie" to najdłuższa w historii polskiej radiofonii powieść radiowa w odcinkach. Na antenie Polskiego Radia ukazuje się od 1956 roku. W pierwszym, nadanym 15 grudnia o godzinie 20.35, słuchacze poznali między innymi seniora rodu, Józefa Matysiaka (w tej roli wystąpił Jan Ciecierski) oraz jego żonę Helenę, w którą na długie lata wcieliła się Stanisława Perzanowska. Głównym tematem były wówczas kłopoty finansowe rodziny Matysiaków. Słuchacze szybko pokochali Matysiaków, którzy propagują takie wartości jak: rodzina, przyjaźń, szacunek dla pracy i miłość do Warszawy. Przeżywali ich losy i życiowe perypetie. Angażowali się emocjonalnie i często udzielali rad.

Niemal od samego początku w rolę Wisi Matysiakowej wciela się Ludmiła Łączyńska. - Przyszłam do "Matysiaków" po pierwszym roku emisji i od razu poczułam ich wyjątkowość. Tu było ciepło, nastrój, byliśmy zżyci, nawet wychodząc z radia wiedzieliśmy, że jesteśmy razem. Piękna sprawa - wspomina aktorka.

Zobacz, jak wyglądają Matysiakowie >>>

Radiowa saga opowiada dziś już o pięciu pokoleniach rodziny z Warszawskiego Powiśla. Co najmniej tyle samo jest ich wśród słuchaczy radiowej Jedynki. Rośnie także obsada słuchowiska, w którym zagrało już blisko 400 polskich aktorów dramatycznych i estradowych. Byli wśród nich m.in. Tadeusz Janczar, Stefan Fridmann, Danuta Szaflarska, Janina Serdyńska, Tadeusz Fijewski, Tadeusz Łomnicki. Obecnie z powieścią związani są artyści reprezentujący kilka pokoleń aktorskich m.in: Ewa Kania, Stanisława Celińska, Emilia Krakowska, Marek Siudym, Bożena Dykiel. Dla najmłodszych - Joanny Pach i Marcina Hycnara - udział w "Matysiakach" to radość i zaszczyt. - Sama praca w Teatrze Polskiego Radia jest zawsze fantastyczna, frapująca, stanowi okazję do pobudzenia pokładów aktorskiej wyobraźni. "Matysiakowie" dodatkowo to potęga wierności słuchaczy. Kiedy się tu pojawiłem od razu miałem reakcję zwrotną ze strony mojej babci - opowiada Hycnar wcielający się w rolę Michała Morawskiego.

"Matysiakowie" - słuchaj archiwalnych odcinków >>>

Słuchowisko w okresie największej popularności miało 12 milionów słuchaczy. Matysiakowie otrzymali ponad 3 miliony listów i wiele prezentów, w tym sprzęty gospodarstwa domowego, które były i są przekazywane domom dziecka oraz organizacjom dobroczynnym. Dzięki akcjom społecznym aktorów i autorów słuchowiska zostały zrealizowane ważne inicjatywy: odnaleziony pomnik Ignacego Paderewskiego znalazł swoje miejsce w Parku Ujazdowskim, Józef Matysiak przyczynił się do renowacji i powrotu Syrenki Warszawskiej na dawne jej miejsce nad Wisłą, na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik Bolesława Prusa. Ukoronowaniem popularności "Matysiaków" stał się jednak wybudowany ze składek radiosłuchaczy Dom Rencisty im. Matysiaków na Saskiej Kępie. Imię Radiowej Rodziny Matysiaków otrzymał także jeden z warszawskich skwerów.

(asz/IAR/Teatr Polskiego Radia)

Czytaj także

Ludmiła Łączyńska: gdyby nie "Matysiakowie" byłabym smutna

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:09
Związana jest z Polskim Radiem od prawie sześćdziesięciu lat. To także znakomita aktorka teatralna i świetna epizodzista filmowa. Ludmiła Łączyńska, bo o niej mowa, obchodziła niedawno 90. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widowisko wyobraźni, czyli Sapkowski w wersji radiowej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 00:48
Książka Andrzeja Sapkowskiego "Lux perpetua" w wydaniu dźwiękowym to prawdziwy popis efektów specjalnych z arsenału radiowca. Kształt ostateczny jest przez to zadziwiająco realistyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: w radiowym słuchowisku wszystko musi mieć uzasadnienie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 13:30
- Na przykład, gdy rozmawiają dwie osoby, a w tle słyszymy padający deszcz. Jeżeli nie skomentują, że pada, to staje się on niepotrzebny. Deszcz musi padać po coś - tajniki teatralnej sztuki radiowej objaśniał w audycji "Lato z Radiem" dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń