Bronisław Komorowski mówi cytatami z "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:53
Prezydent w rozmowie z radiowa Jedynką przyznał, że bardzo często używa cytatów z Sienkiewicza, co nawet kiedyś wypomnieli mu dziennikarze. Choćby słynne "bigosowanie".
Audio
  • Prezydent Bronisław Komorowski przyznaje, że wychował się na "Trylogii" (Sobota z radiową Jedynką)
Prezydent Bronisław Komorowski w Ogrodzie Saskim w Warszawie podczas inauguracji Narodowego Czytania Trylogii
Prezydent Bronisław Komorowski w Ogrodzie Saskim w Warszawie podczas inauguracji Narodowego Czytania "Trylogii"Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Nie będę ukrywał, ja Sienkiewicza kocham - mówił Bronisław Komorowski po inauguracji Narodowego Czytania "Potopu" w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Przyznaje, że Sienkiewicz go ukształtował.

>>> Zobacz Narodowe Czytanie "Potopu" w Ogrodzie Saskim w Warszawie >>>
Prezydentowi trudno było powiedzieć, w którą z postaci "Trylogii" chciałby się wcielić. Po trochu do wszystkich. - Do mnie przemawiał nie tylko Kmicic, ale także pan Wołodyjowski i Longinus Podbipięta ze względu na to, że to "botwina litewska", a ja zawsze czułem się związany z tradycjami litewskimi - zdradził prezydent.

Narodowe Czytanie "Trylogii" w radiowej Jedynce >>>
Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że "Trylogia" powstawała w czasie, kiedy Polska była pod zaborami i twórczość Sienkiewicza ma swój udział w odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. - To wszystko było nam bardzo potrzebne - przyznał.
Rozmawiała Magda Mikołajczuk.
(ag, pg)

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz - Homer drugiej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 08:59
Henryk Sienkiewicz był celebrytą swoich czasów i osobą, która spotykała się z krytyką. Jednak Polacy nie wyobrażają sobie, aby nie przeczytać "Trylogii". Dziś Narodowe Czytanie te powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzetuski, Kmicic i Wołodyjowski to bohaterowie swoich czasów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 13:51
Królowie na kartach "Trylogii" to postacie prawdziwe, książęta również, choć rysy charakteru uwiecznione przez Henryka Sienkiewicza w powieści często odbiegały od rzeczywistości. A czy inni bohaterowie to była tylko fikcja literacka?
rozwiń zwiń