Kręglicka: do cebuli trzeba się przekonać

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 23:29
Pogardzana cebula, która podczas obierania szczypie w oczy może być przyrządzana na setki sposobów i jest niezastąpiona w kuchni. To prawdziwy kuchenny skarb.
Audio
  • Agnieszka Kręglicka o integracyjnym gotowaniu z produktów sezonowych (Sobota z radiową Jedynką)
Agnieszka Kręglicka
Agnieszka KręglickaFoto: Andrzej Gralewski/PR

- Rzeczywiście jest tak, że kiedy ona jest surowa, to bywa za ostra - mówi Agnieszka Kręglicka, słynna restauratorka, współprowadząca wraz z bratem telewizyjny program kulinarny "Para w kuchni".

/

Gość radiowej Jedynki radzi, żeby cebulę przelać wrzątkiem, kiedy uważamy, że jest za ostra. Wtedy warzywo łagodnieje. - Kiedy zaś cebulę przesmażymy i zacznie się ona karmelizować i staje się słodka, to jest idealnym początkiem wielu potraw - dobrej zupy, dobrego sosu, albo dobrej omasty do pierogów - radzi Kręglicka.
Do studia "Soboty z radiową Jedynką" przyszła ze swą nową książką "Gotowi, by gotować", w której chwali to co jest pod ręką, to co jest tanie i to co jest proste, a przede wszystkim zachęca, aby gotowanie było czymś integrującym rodzinę.
W książce są przepisy na potrawy robione z sezonowych produktów, miedzy innymi na kruche ciastka ze śliwkami. Gość Jedynki podaje ten podaje. Radzi też jak przekonać nastolatki do gotowania. Podkreśla, że młodzież lubi wszystko robić sama, więc trzeba jej tylko pomóc i pokierować dyskretnie.
Agnieszka Kręglicka zapewnia, że integracja kuchenna to nie wspólne jedzenie. To wspólne przygotowywanie potraw. Takie np. pierogi można robić podczas spotkania towarzyskiego. Restauratorka namawia, żeby ćwiczyć lepienie pierogów, bo kiedy opanuje się tę umiejętność, to można szybko zrobić coś ciekawszego niż kanapka.

 

Posłuchaj całej rozmowy, podczas której można się również dowiedzieć, jak w kuchni stosować kolendrę i czym przyprawiać pieczarki.
Rozmawiała Małgorzata Raducha.
(ag)

Czytaj także

Prawdziwy smak tylko w regionie. Zachowajmy nasze dziedzictwo kulinarne

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 15:30
- Kuchnie regionalne karmią się zasobami lokalnymi, związane są z klimatem i mieszkańcami konkretnego miejsca. Dobrze, że zaczynamy to widzieć i postrzegać jako wartość - mówi w Jedynce dziennikarka i blogerka Monika Kucia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasze to prawdziwe bogactwo polskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:01
Jerzy Nogal - kucharz i rolnik - miłośnik zdrowych smaków poleca jedzenie kaszy, a zwłaszcza kaszy gryczanej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniane warzywa sezonowe wracają na stoły

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 18:15
Skorzonera, topinambur, pasternak, jarmuż, brukiew - to tylko niektóre z warzyw używanych kiedyś w kuchni. Potem zostały zastąpione innymi, często importowanymi. - Teraz wracają do łask - mówi Anna Popek.
rozwiń zwiń