W Warszawie pomniki stawiano w kościołach

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 13:39
Świątynie warszawskie w XIX wieku były miejscami, gdzie stawiano świeckie pomniki. W ten sposób warszawiacy grali na nosie rosyjskim zaborcom.
Audio
  • Przewodnik warszawski Artur Stachowski wyjaśnia czym różniły się wielkanocne zwyczaje w Warszawie i Krakowie (Sobota z radiową Jedynką)
Kościół Wizytek na obrazie Bernardo Canaletta
Kościół Wizytek na obrazie Bernardo CanalettaFoto: canaletto_wawa.republika.pl

Przewodnik warszawski Artur Stachowski wyjaśnia, że w czasie zaborów, od czasu postawienia pomnika Kopernika, aż do ustawienia na cokole Adama Mickiewicza pod koniec XIX wieku, nie wolno było stawiać pomników. Dlatego wznoszono je w kościołach.

Gość radiowej Jedynki daje przykład kościoła Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie można zobaczyć dwa pomniki. - Profesor Czacki ma tam pomnik, a przecież to żadna święta postać - zauważa przewodnik. Dodaje, że zakaz spowodował, iż w kościołach jest również tak dużo tablic poświęconych pamięci osób nie duchownych.
Artur Stachowski tłumaczy czym różniła się Warszawa od Krakowa, jeśli chodzi o obchodzenie Świąt Wielkiej Nocy. Wspomina także, kiedy i gdzie narodziła się tradycja powiązania wystroju grobu Jezusa z wydarzeniami współczesnymi.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką
Prowadziła: Małgorzata Raducha
Gość: Artur Stachowski (przewodnik po Warszawie)
Data emisji: 4.04.2015
Godzina emisji: 11.25

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kardynał Nycz dokonał obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 21:05
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej. Podczas modlitwy metropolita warszawski, tak jak Jezus apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy, umył nogi dwunastu mężczyznom i ucałował ich stopy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursynowska Droga Krzyżowa. "Nie maluję piękna, które nam wmówiono"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 13:00
- Maluję świat prawdziwy, czyli zdeformowany. Twarze mojego pokolenia, umęczone fizycznie i psychicznie - mówi malarz Franciszek Maśluszczak, twórca współczesnej realizacji Drogi Krzyżowej w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanocne śniadanie dla samotnych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 10:47
Są takie dni w roku, kiedy ludzie nie powinni być sami. Dla nich Mikołaj Rykowski w Warszawie i Katowicach organizuje wielkanocne śniadania.
rozwiń zwiń