Odkryjmy Arkadego Fiedlera na nowo

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 14:49
- Zachwycał się tym, co najpiękniejsze w naszym świecie, a więc różnorodnością – mówił w Jedynce Sławomir Malinowski, dziennikarz i autor filmu "Życie pisane podróżą" o losach Arkadego Fiedlera.
Audio
  • Śladami Arkadego Fiedlera (Sobota z radiową Jedynką)
II wojna światowa zastała Arkadego Fiedlera na Tahiti. W lutym 1940 przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Napisał o nich książkę Dywizjon 303. Zdjęcie z  wystawy Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera
II wojna światowa zastała Arkadego Fiedlera na Tahiti. W lutym 1940 przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Napisał o nich książkę "Dywizjon 303". Zdjęcie z wystawy "Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera" Foto: PAP/Paweł Kula

Gość Jedynki tłumaczył, że olbrzymi wpływ na zainteresowania Arkadego Fiedlera miał jego ojciec. -  Antoni uczył małego Arka nie tylko piękna polskiej przyrody, ale również historii i patriotyzmu. Potrafił go też nauczyć szacunku do drugiego człowieka. To cały czas procentowało w książkach Arkadego, w których opisywał egzotyczne podróże. Nie znajdziemy w nich żadnej dygresji, który ośmieszałaby i dyskryminowała ludzi, których opisywał. On zawsze pochodził do bohaterów swoich książek z szacunkiem - powiedział Sławomir Malinowski.

Jego film przypomina książki Arkadego Fiedlera, jego wojenne losy, pokazuje pracownię i miejsce, w którym zrobił pierwszy krok ku wielkiej przygodzie - Rogalin ze wspaniałymi, wiekowymi dębami. To tam ojciec uczył go "... dostrzegać rzeczy, obok których inni przechodzą obojętnie".

W nagraniu audycji swojego dziadka i jego losy wspominał też najmłodszy wnuk autora m.in. "Dywizjonu 303" - Marek Fiedler. Goście Jedynki mówili również o projekcie "Śladami Arkadego Fiedlera".

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Sławomir Malinowski (dziennikarz i autor filmu "Życie pisane podróżą"), Marek Fiedler (wnuk Arkadego Fiedlera)

Godzina emisji: 11.20

Data emisji: 11.10.2015

tj/fbi

Czytaj także

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
rozwiń zwiń