Ernest Bryll: poezja to jest but

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 19:24
Ernest Bryll traktuje pisanie poezji, jako sposób na komunikację. I przyrównuje ją do buta. - W bucie zrobionym przez artystę szewca to się chodzi, a przez grafomana szewca to się nie daje chodzić - mówi poeta.
Audio
  • Ernest Bryll opowiada o poezji i poetach, wspomina też jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem (Sobota z radiową Jedynką)
Ernest Bryll podczas koncertu poetyckiego Bryllowanie zorganizowanego z okazji 50-lecia pracy twórczej i 74. urodzin poety
Ernest Bryll podczas koncertu poetyckiego "Bryllowanie" zorganizowanego z okazji 50-lecia pracy twórczej i 74. urodzin poetyFoto: PAP/Leszek Szymański

We wtorek 13 października o godzinie 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się benefis Ernesta Brylla z okazji ukończenia przez niego 80 lat.

- Ja to traktuje jako wieczór autorski - mówi poeta w radiowej Jedynce. Podkreśla, że póki są tacy, którzy lubią słuchać poezji, to warto robić takie spotkania. Zwraca też uwagę, że ludzie masowo piszą wiersze i wysyłają je na różne konkursy, wcale nie dla nagród. - To nie jest problem literacki, ale socjologiczny - zauważa. Jego zdaniem, ludzie gdzieś muszą napisać o sobie. I piszą, jak postrzegają świat, który ich otacza.

Autor przyznaje, że nie chciał pisać. Zaczął przez przypadek w wieku 17 lat, kiedy pracował w elektrowni portowej w Gdyni. Tam napisał jeden wiersz, potem drugi i wysłał do koła młodych literatów bez specjalnych nadziei na sukces. - I nagle był mój debiut w radiu. Wiersz był marny, ale wywołał wielki odzew wśród czytelników - wspomina.

Wyjaśnia, że został poetą, bo - jak to ujął - miał ucho na to, co ludzie nadają. - Jak się ma talent, to poeta jest czymś w rodzaju anteny odbiorczej - zauważa. Dodaje też, że poezja ma jedną okropną rzecz. - Ona raczej mówi o rzeczach, które bolą, które są smutne - mówi.

O czym był wiersz, którym Ernest Bryll zadebiutował, i który zdobył taką popularność? Jak jego zdaniem powinien zachowywać się poeta i w jaki sposób utrzymywać kontakt z ludźmi? Czym zaskoczyły go wiersze, jakie recenzował 20 lat temu podczas konkursu poetyckiego na Śląsku? Posłuchaj całej rozmowy.

W benefisie Ernesta Brylla we wtorek 13 października wystąpią, m.in. Halina Frąckowiak, Elżbieta Wojnowska, Emilian Kamiński, Grzegorz Daukszewicz i Marcin Styczeń z zespołem. Zaś mistrz będzie recytował swoją poezję. Bilety są do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz w kasie godzinę przed koncertem.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzi: Iza Żukowska

Gość: Ernest Bryl (poeta i pisarz)

Data emisji: 10.10.2015

Godzina emisji: 16.19

ag/kul

Czytaj także

Bryll i Radziwiłowicz o wolności

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 18:04
Jakie są jej cienie i blaski? Czy szukanie wolności w czasach niewoli było bardziej twórcze niż w czasach popkultury? W dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja w radiowej Jedynce rozmawiać będą na ten temat aktor i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll - poeta, który nie chciał być poetą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 01:41
- Nie chciałem pisać wierszy, pragnąłem być dziennikarzem i byłem. Cały czas zawodowo pracowałem, chyba że mnie wywalali, co zdarzało się często... - wspominał poeta Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Golgota, która powstała pędzlem i piórem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 22:24
15 lat temu w szpitalu kardiologicznym spotkało się dwóch artystów - malarz Jerzy Duda-Gracz i poeta Ernest Bryll. Efektem spotkania było powstanie niezwykłego projektu
rozwiń zwiń