Agnieszka Grochowska: nie zgadzam się na świat z "Obcego nieba"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 20:37
- "Obce niebo" nie jest filmem przeciwko Szwecji. Tego rodzaju historie dzieją się też np. w Polsce. Uważam to za znak czasów, że musimy sobie dziś ponownie odpowiedzieć na pytanie, czym jest wolność - mówi aktorka.
Audio
  • Agnieszka Grochowska o filmie "Obce niebo" (Sobota z Radiową Jedynką)
- W szwedzkich przepisach zamiast słowa rodzic jest opiekun prawny - mówi Agnieszka Grochowska
- W szwedzkich przepisach zamiast słowa "rodzic" jest "opiekun prawny" - mówi Agnieszka GrochowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Film "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego opowiada o polskiej rodzinie na emigracji w Szwecji. W kraju tym od 2009 roku obowiązuje "antyklapsowe" prawo, które zezwala na odebranie dziecka rodzicom stosującym kary cielesne. Rocznie zapada tam średnio 20 tys. takich decyzji. Doświadczają tego filmowi rodzice (w tych rolach Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa), którym w wyniku kłamstwa opieka społeczna odbiera córkę (Basia Kubiak).

Czytaj także
obce niebo.jpg
"Obce niebo" już w kinach

- Praca nad tym filmem uświadomiła mi, że nigdy nie wiadomo, jak byśmy się zachowali w skrajnej sytuacji. Czasem chcemy o sobie myśleć w heroiczny sposób. Początkowo miałam w tym przypadku podobnie. Gdy jednak poznałam procedurę, z którą styka się moja bohatera, to zrozumiałam potworny paradoks jej sytuacji. Wielka miłość jakim darzy swe dziecko i która wyraża się przez emocje działa na jej niekorzyść. Staje się niestabilna emocjonalnie i kompletnie niezdolna do wychowywania dziecka - tłumaczy Agnieszka Grochowska.

Aktorka i jej filmowa córka znają się poza planem już od sześciu lat. Jaka historia się z tym wiąże, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadzi: Małgorzata Kościelniak

Gość: Agnieszka Grochowska (aktorka)

Data emisji: 17.10.2015

Godzina emisji: 18.18

pg/bch

Czytaj także

Dla Zanussiego może poszaleć, dla Kamińskiego zrobi wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:02
Można powiedzieć, że aktorka Agnieszka Grochowska ma szczęście do wielkich reżyserów. Zagrała Danutę Wałęsę w filmie Andrzeja Wajdy. Dwukrotnie spotkała się na planie z Januszem Kamińskim, a teraz pracuje u boku Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Obce ciało” .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Grochowska – nasz człowiek w Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 08:54
Aktorka wystąpiła u boku Toma Hardy'ego i Gary'ego Oldmana w filmie "System" (org. "Child 44") wyprodukowanym przez Ridleya Scotta. Obraz wejdzie do polskich kin 24 kwietnia.
rozwiń zwiń