Facet i kuchnia, czyli jak zaprzyjaźnić się z burakiem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 12:01
Wszystkie potrawy, których zdjęcia wraz z przepisami znajdziecie w tej książce powstały w kuchni Małgosi i Szymona. I przez nich zostały zjedzone. Na zdrowie!
Audio
  • Małgorzata Napiórkowska-Kubicka i Szymon Kubicki o zdrowym i smacznym gotowaniu bez glutenu (Sobota z Jedynką)
Szymon Kubicki na okładce książki Facet i kuchnia
Szymon Kubicki na okładce książki "Facet i kuchnia" Foto: mat. promocyjne/ Wyd. Literackie

Jak wskazuje podtytuł "Smacznie, kreatywnie i bez glutenu" książkę wypełnia 130 przepisów na potrawy, które ucieszą nawet najbardziej wymagające żołądki. - Gluten u niektórych ludzi powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Tak było w naszym przypadku, a zmiana diety radykalnie poprawiła samopoczucie - podkreśla Szymon Kubicki.

Czytaj także
kasza gryczana 1200.jpg
Idzie zima - postaw na kaszę

Skomponowane i wykonane przez niego dania i desery złożone są z samych zdrowych produktów, nie znajdziemy tu więc białego cukru, wędlin, w których składzie prawie nie ma mięsa i wysoko przetworzonych składników. - Postanowiliśmy nie zaprzyjaźniać się z kukurydzą, której rynek jest w dużej mierze modyfikowany - dodaje Małgorzata Napiórkowska-Kubicka, której zawdzięczamy fotografie potraw i produktów w książce.

"Facet i kuchnia" prezentuje bogactwo produktów sezonowych i sprawdzone, choć czasem zaskakujące sposoby ich wykorzystania. Część z nich goście zdradzili słuchaczom Jedynki. Jaki jest najlepszy sposób przygotowania buraka i co zrobić, by samodzielnie upieczony chleb się nie rozpadał?

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Małgorzata Napiórkowska-Kubicka i Szymon Kubicki - autorzy książki "Facet i kuchnia")

Data emisji: 7.11.2015

Godzina emisji: 9.21

asz/kd

Czytaj także

Pierogi i dieta bezglutenowa? To można pogodzić!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 18:50
Tradycyjne ciasto na pierogi wyrabia się z mąki pszennej, która w przypadku diety bezglutenowej jest całkowicie zakazana. Wystarczy jednak użyć np. mąki gryczanej i kukurydzianej, żeby przygotować równie smaczne danie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Meksyku nawet słodycze mają smak chilli

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:33
- Można znaleźć lizaki, gumę do żucia i żelki z tą przyprawą - mówiła w Jedynce Isabel Balderas, szefowa kuchni jednej z meksykańskich restauracji w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruba czy cienka? Jak pizza podzieliła świat

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 13:57
Gdy w Polsce mówimy o "prawdziwej" włoskiej pizzy, mamy na myśli cieniutkie ciasto i składniki w narodowych barwach Włoch: pomidory, ser mozarella i bazylia.
rozwiń zwiń