"Cztery pory roku" - 38 lat na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 14:08
2 stycznia 1978 roku rozpoczęła się 38-letnia historia audycji, która towarzyszy słuchaczom Pierwszego Programu Polskiego Radia do dziś.
Audio
  • Andrzej Matul wspomina początki "Czterech pór roku" (Sobota z radiową Jedynką)
Andrzej Matul
Andrzej MatulFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Na pomysł audycji wpadł Aleksander Tarnawski, mistrz radiowy, który wymyślił również "Sygnały dnia" i "Lato z radiem". To kultowe już dziś audycje, które przed laty zrewolucjonizowały polską radiofonię, bo były nadawane na żywo, a nie wcześniej nagrywane. - Tarnawski miał ogromne wyczucie i szacunek dla słuchaczy. Wiedział, że radio jest przede wszystkim radiem słuchaczy - mówi dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul, który poprowadził pierwszą audycję.

Czytaj także
lato z radiem stegna ławeczka muzycznej jedynki 1200.jpg
90 lat Polskiego Radia. "Lato z Radiem" zmieniało Radio

Pomysł był taki, że będzie to audycja głównie o Polsce i będą ją robić rozgłośnie. Dlatego ta pierwsza audycja była nadawana z Warszawy i Katowic. - Poprowadził ją z Katowic Tadek Wojciechowski, a była to audycja rodzinna o aktorskim rodzie Grabarczyków - wspomina.

Wyjaśnia, że w pojęciu Tarnawskiego "Cztery pory roku" miały być przedłużeniem "Lata z radiem" - które z samej nazwy było do słuchania w lecie na plaży - i przekształcenia ich w audycję poważniejszą. Tematy miały być rozwijane przez udział ludzi z regionów i sprawy istotne dla tych regionów. - Był taki cykl, w którym pokazywaliśmy miejsca nieznane w Polsce. Poprzez nasze koleżanki i kolegów w rozgłośniach chcieliśmy pokazać całą Polskę i problemy, którymi żyje.

90 lat Polskiego Radia w Jedynce>>>

Dlaczego prowadzący "Cztery pory roku" nie przedstawiali się z imienia i nazwiska? Kto wymyślił nazwę i sygnał początkowy, który towarzyszy audycji do dziś? Jacy ludzie byli filarami, na których opierała się audycja? Posłuchaj całej rozmowy, w którą wplecione są również dźwięki archiwalne.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Sława Bieńczycka

Goście: Andrzej Matul

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 11.20

ag/mc

Zobacz więcej na temat: Andrzej Matul Sława Bieńczycka

Czytaj także

Andrzej Matul i antenowy flirt ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 12:28
- W czasach, kiedy ruszyło "Lato z Radiem" nie było internetu, telewizja nie docierała wszędzie, nie było też kolorowych pism. Radio zastępowało wszystko, i pisma kulturalne, i pisemka kolorowe. Robiliśmy audycje dla wszystkich - wspominał w radiowej Jedynce Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 11:45
1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Żelechowska - uosobienie radiowca

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 12:43
To jedna z najwspanialszych i najpiękniejszych osób, które poznałem w życiu i radiu - mówił dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke. Zmarła dziennikarka Danuta Żelechowska przez blisko pół wieku popularyzowała historię polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń