Festiwal w Gdyni. Dla kogo Złote Lwy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 20:00
Dziś (23.09) jury przedstawi laureatów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nasza dziennikarka Joanna Sławińska, która jest na miejscu, wraz z krytykiem filmowym Piotrem Czerkawskim typuje zwycięzców.
Audio
  • Kto zdobędzie Złote Lwy w Gdyni? (Sobota z Jedynką)
Czerwony dywan, blask fleszy - to marzenie wielu młodych ludzi i nieodłączny element wielkich filmowych festiwali
Czerwony dywan, blask fleszy - to marzenie wielu młodych ludzi i nieodłączny element wielkich filmowych festiwaliFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Dziennikarka Jedynki podkreśla, że tegoroczny festiwal należy do młodych reżyserów. - Gdybym miała przyznać swoje własne nagrody, dałabym Złote Lwy ex aequo Piotrowi Domalewskiego za film "Cicha noc" i Jagodzie Szelc za film "Wieża. Jasny dzień". Pierwszy obraz opowiada o młodym człowieku, który tuż przed emigracją przyjeżdża na rodzinną wigilię. Nagrodziłabym go za prawdę psychologiczną i obyczajową, za poczucie humoru i sprawność realizacyjną. Drugi film doceniam za odwagę artystyczną, piękno, bezkompromisowość i nieokiełznaną wyobraźnię.

Z Joanną Sławińską zgadza się Piotr Czerkawski, krytyk filmowy. - Gdybym miał wybrać między tymi dwoma filmami, skłaniałbym się w kierunku filmu "Wieża. Jasny dzień", bo wydaje mi się, że jego twórczyni więcej zaryzykowała, jest to film odrobinę bardziej radykalny, łączący młodzieńczą nonszalancję i bezczelność z wirtuozerią reżyserską, precyzją realizacyjną - mówi gość audycji.

Czy tegoroczny festiwal w Gdyni można nazwać zemstą debiutantów i kobiet? Kto ma największe szanse na nagrodę? Który film z konkursu "Inne spojrzenie" powinien - zdaniem prowadzącej audycję i jej gościa - znaleźć się w konkursie głównym? I które filmy z konkursu głównego nie przypadły krytykom do gustu? Tego dowiecie się z nagrania.

***

Tytuł audycji: Sobota z Jedynką

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Piotr Czerkawski (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 13.40

mg

Czytaj także

Ludzie kina wspominają Grzegorza Królikiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 17:00
21 września w wieku 78 lat zmarł Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta. W specjalnym wydaniu "Magazynu bardzo filmowego" z Gdyni wspominaliśmy tego artystę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bodo Kox: to film o miłości poza czasem i przestrzenią

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 17:11
Trwa 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku o Złote Lwy w Konkursie Głównym walczy 17 filmów. Wśród nich jest produkcja "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa.
rozwiń zwiń