Co wspólnego mają Grubson i Jackson?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 19:05
"Thriller” Michaela Jacksona był teledyskiem przełomowym, bo dzięki gigantycznemu budżetowi powstał raczej krótki horror niż obrazek do piosenki. Czyje wideoklipy dzisiaj są najpopularniejsze i co kryje się za ich sukcesem?
Audio
  • Maja Bobrowska o tym, jakie klipy są najpopularniejsze w sieci
  • Jarosław Szubrycht o najważniejszych klipach w historii muzyki
Kadr z teledysku Thriller Michaela Jacksona
Kadr z teledysku "Thriller" Michaela Jacksona Foto: youtube.com

Marcin Żukowski z portalu Media2.pl mówi, że według badań silny kontakt odbiorcy z filmem w sieci trwa tylko około 5 sekund. - Dlatego film w sieci musi mieć początek jak u Hitchcocka. Musi być szok i napięcie, które zwróci uwagę - tłumaczy Marcin Żukowski.

Tak zdecydowanie było z przełomowym, a dziś już mocno wiekowym "Thrillerem” Michaela Jacksona. - Tam fabularyzacja poszła znacznie dalej, niż działo się to wcześniej. To był film o niespotykanym budżecie. Co więcej: był długi. Piosenka musi być krótka, żeby zagrało ją radio, ale teledysk już niekoniecznie. "Thriller" był znacznie dłuższy, rozbudowany i robił wrażenie - mówił w radiowej Jedynce dziennikarz muzyczny Jarosław Szubrycht.

 

Dzięki temu Jackson wspiął się na sam szczyt światowej popularności, podobnie jak Madonna. - Do tego grona można dołączyć George'a Michaela i Nirvanę. To były początki telewizji MTV, która zmieniła wszystko. Wtedy gwiazdą zostawało się w 24 godziny - mówił Szubrycht.  

Dziś teledyski powstają głównie z myślą o internecie. Ale gusta internautów są często nieodgadnione. I tak wśród polskich artystów triumfy w sieci świeci GrubSon. - On działa poza głównymi mediami, a jest najpopularniejszy. Nie może się z nimi mierzyć Brodka, która ma dosyć oryginalne klipy, ani Edyta Górniak, która ma przeogromne budżety, ani też Doda - mówi szef muzyczny radiowej Jedynki Zbigniew Zegler.

Natomiast absolutny top światowy to Bruno Mars, Lana del Rey i Adele. - A także nieśmiertelne gwiazdy, jak Amy Winehouse czy Michael Jackson –-dodaje Zbigniew Zegler.

Zdarzają się też przypadki karier wyjątkowo zaskakujących. Jak w przypadku koreańskiego muzyka PSY, który swoim teledyskiem do piosenki "Gangnam Style” wywołał globalny szał na ten bardzo charakterystyczny rodzaj tańca, czy raczej zabawy. Internauci masowo kręcą swoje wersje i publikują w sieci.

Skąd bierze się taka nieprzewidywalna popularność? Kamil Śmiałkowski, badacz kultury popularnej, tłumaczy, że kiedy ktoś o czymś mówi, inni chcą to zobaczyć, żeby móc uczestniczyć w dyskusji i mieć swoje zdanie. - Internet temu sprzyja. A jak popularność przekroczy pewien poziom krytyczny, to później idzie już lawinowo –- dodaje Śmiałkowski.  

O przełomowych teledyskach, trudnych początkach wideoklipów i najpopularniejszych nagraniach słuchaj w rozmowach z gośćmi radiowej Jedynki.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MTV trzydzieści lat po powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 16:27
Ta najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie na początku swojej działalności posiadała licencję na emisję zaledwie 180 teledysków. Dziś na jej antenie można oglądać już nie wideoklipy, ale reality show…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy wykradli niepublikowane utwory Jacksona

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 12:37
Łupem hakerów padło ponad 50 tys. plików muzycznych wartych około 160 mln funtów.
rozwiń zwiń