X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie przekleństwa: słowo na "k” ma aż 47 funkcji!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 14:26
Przynajmniej tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim. Może to być zachwyt, dezaprobata, złość, groźba, a czasem tylko przecinek. Czy jeśli chodzi o wulgaryzmy, jestem kreatywni?
Audio
  • Dlaczego i jak przeklinają Polacy - posłuchaj rozmowy z Marią Rotkiel
  • Jak przekleństwa funkcjonują w filmach sprawdziła Karolina Rożej
Polskie przekleństwa: słowo na k ma aż 47 funkcji
Foto: Glow Images/East News

Psycholog Maria Rotkiel, która była gościem "Soboty z radiową Jedynką" podkreśla, że jesteśmy narodem temperamentnym. – Dlatego przeklinanie to czasem sposób rozładowywania napięcia i tego będę trochę broniła. Ale kiedy wulgaryzmy zastępują inne słowa i zasób określeń się ogranicza, to już znacznie gorzej – mówiła ekspertka.

Maria Rotkiel przyznaje, że zdarza jej się przeklinać. - Dlatego proszę o wybaczenie, że trochę będę tego broniła. Musimy jednak zawsze zachowywać granice komfortu innych osób, więc staram się nie przeklinać przy dzieciach czy osobach starszych. W sytuacjach publicznych też nie, natomiast zdarza mi się, kiedy jestem sama i zdenerwowana. I uważam, że w funkcji rozładowania napięcia niecenzuralne słowo może się wymsknąć – powiedziała psycholog.

/

Co jednak w sytuacji, kiedy przekleństwa służą do wyrażania pozytywnych emocji, kiedy np. przerywnik na "k" pada w wyznaniu miłosnym? – To może martwić, bo kontekst jest mylący. Wulgaryzmy odnoszą się do trudnych emocji i są negatywne, więc podkreślanie przekazu pozytywnego przy ich użyciu jest zaprzeczeniem i świadczy raczej o ubogim języku – uważa Maria Rotkiel.

Ekspertka przyznaje jednak, że jest zdecydowanie przeciw cenzurze języka w sztuce. - Przecież  i wulgaryzmy i erotyka i prowokacja to środek wyrazu, którym twórca może się posługiwać. Nie trzeba oglądać danego filmu czy czytać danej książki, a środek wyrazu jest prawem twórcy – powiedziała psycholog.

Jak terapeuci wykorzystują przekleństwa, co zrobić, jeśli dziecko zaczyna powtarzać przekleństwa, kiedy przeklinanie jest mobbingiem i skąd wiadomo, że koń rozumie słowo na "k"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której te i wiele innych, ciekawych wątków.

Rozmawiała Sława Bieńczcka (która szczerze odpowiedziała też, czy sama przeklina).

ei

Zobacz więcej na temat: Dyktando POLSKA dzieci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klął na czacie, trafił do więzienia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 12:05
Ukraiński student odsiedział 15 dni w areszcie za używanie przekleństw na chacie internetowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psiakostka! Czyli jak się klnie po katolicku

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 14:45
Uwolnić swoje emocje to wcale nie grzech. Oczywiście jeśli używa się odpowiednich słów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd: można obrażać szefa, ale nie za często

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 11:24
Pewien pracownik został zwolniony dyscyplinarnie, po tym, jak powiedział swojej szefowej, by... "poszła do diabła" (złagodzona wersja oryginalnej wypowiedzi).
rozwiń zwiń