"Mój głos sprzedawany będzie za 3 grosze"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 19:38
Tak mówił Józef Piłsudski podczas nagrania w 1924 roku. Ta i wiele więcej perełek znajduje się w zbiorach archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Waldemar Listowski w "Sobocie z radiową Jedynką"
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Foto: Wikipedia/K. Pęcherski, domena publiczna

- Znakomita większość nagrań została zniszczona w trakcie pożogi wojennej. To nieodżałowany ubytek w naszej historii i kulturze. Na szczęście z wielu dziedzin zachowało się po jednej lub po kilka perełek. Musimy je traktować z dużą atencją ponieważ to prawdziwa rzadkość - mówił radiowej Jedynce Waldemar Listowski, dyrektor archiwum Polskiego Radia.

Waldemar
Waldemar Listowski/źr. PR

W tej chwili w bazie archiwum znajduje się około miliona zinwentaryzowanych nagrań. Docelowo będzie ich jednak jeszcze więcej. - Czeka nas jeszcze praca nad około 400 tysiącami płyt gramofonowych. W sumie wszystkie nasze nagrania znajdują się na ok. 700 tysiącach nośników - wyliczał gość Jedynki.

<<< Zapraszamy do kanału Drogi do Niepodległej >>>

We wspomnanym już nagraniu z 1924 roku marszałek Józef Piłsudski pokusił się o pewnego rodzaju proroctwo związane z techniką radiową. Nie pomylił się również w kwestii owych trzech groszy, o których wspomina na końcu. - Postanowiliśmy spełnić testament marszałka i w naszym sklepie internetowym udostępniamy ten dźwięk za 3 grosze - poinformował Waldemar Listowski.

W audycji zaprezentowano również archiwalne nagranie "Bajki o koguciku i kurce" w interpretacji aktora i recytatora Polskiego Radia, Mariusza Maszyńskiego oraz koncert Ignacego Jana Paderewskiego z Lozanny z 1938 roku - posłuchaj nagrania!

<<< Część archiwów Polskiego Radia dostępna jest w naszym sklepie internetowym >>>

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

pg

Czytaj także

"Warto być razem, przy różnorodności"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 07:38
Chciałbym, żeby Polacy odczuwali radość bycia razem – mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski. Na marsz zaprasza zarówno zwolenników Józefa Piłsudskiego, jak i Romana Dmowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Patriotyzm nie kończy się na maszerowaniu”

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 13:00
Patriotyzm nie kończy się na kotylionach i pochodach – w tej sprawie zgodni byli organizatorzy Marszu Niepodległości i demonstracji inicjatywy Polski Socjalnej.
rozwiń zwiń