Dzikowska: według druidów jestem dębem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 16:48
Baobaby w RPA, cedry w Libanie, czy amerykańskie sekwoje... drzewa w najodleglejszych zakątkach świata dla Elżbiety Dzikowskiej nie mają tajemnic. - Według druidycznego horoskopu urodziłam się pod znakiem dębu - mówiła podróżnicza w radiowej Jedynce.
Audio
Dzikowska: według druidów jestem dębem
Foto: PR/ P. Grabka

Pierwsze drzewo, które zapamiętała,  to jesion za oknem w domu jej babci na Podlasiu. - A z dalekich podróży najbardziej zapadły mi  w pamięć baobaby, bo to drzewa naprawdę imponujące. Zawarta jest w nich wieczność. Widziałam je w Afryce, na Madagaskarze i w Australii. Żyją nawet po tysiąc lat, ale najstarszy ma podobno ponad 6 tysięcy! - opowiadała podróżniczka w "Sobocie z radiową Jedynką”.

Fascynujące, jej zdaniem, w baobabach jest też to, jak bardzo są przydatne. - Miąższ zawiera dwa razy więcej wapnia niż mleko i sześć razy więcej witaminy C niż pomarańcza! Drzewo ma też ogromne zapasy wody. A w Mali z kory i włókna baobabów plecione są maty i sznury, natomiast samo drewno jest tak lekkie, że wyrabia się z niego spławiki - wyliczała Elżbieta Dzikowska. Wspominała też baobab, w środku którego zbudowana była... restauracja i skład win.

Elżbieta Dzikowska została ambasadorką konkursu Klubu Gaja - Drzewo Roku . - Zdecydowałam się na to, bo kocham naturę, kocham drzewa i uwielbiam je fotografować. W konkursie chodzi o to, żeby poszukać w swojej okolicy wyjątkowego okazu. Przez to poznajemy też historię naszego otoczenia i uczymy się kochać drzewa - mówiła podróżniczka.

Elżbieta Dzikowska przyznała też, że według horoskopu druidów urodziła się pod znakiem dębu. - To bardzo dobry znak, znak siły fizycznej ale i molarnej. Nie wiem, czy umiem mu sprostać... - dodała.

Na jakie drzewo można wejść po schodach,  gdzie można znaleźć najstarsze drzewo na świecie, ile waży najcięższa sekwoja? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu. Rozmawiała Sława Bieńczycka.

Gościem radiowej Jedynki był także Jakub Dolatowski z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Ekspert opowiadał m.in. o tym, dlaczego drzewa miały kiedyś tajemniczą moc i jakie są ich lecznicze właściwości. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Anity Karwackiej.

ei

Czytaj także

Radiowa Jedynka ma swoje drzewo

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 09:09
W środę Święto Drzewa i z tej okazji w całej Polsce są sadzone drzewa. Na stołecznym Polu Mokotowskim przy Alei Ryszarda Kapuścińskiego zostało posadzone drzewo Programu Pierwszego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem Tony'ego Halika. Jak zmienił się świat?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 16:55
Grupa zapaleńców już w czwartek rozpoczyna wędrówkę śladem książki podróżnika "Moja wielka przygoda". Zabierają ze sobą kino objazdowe.
rozwiń zwiń