Jubileusz najsłynniejszego detektywa na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 12:15
Sherlock Holmes skończył 125 lat. Właśnie tyle czasu mija od pojawienia się w księgarniach książki Arthura Conan Doyle’a "Studium w szkarłacie".
Audio
Statua Sherlocka Holmesa w Londynie
Statua Sherlocka Holmes'a w LondynieFoto: www.sherlock-holmes.org.uk

To w tej powieści detektyw pierwszy raz zaprezentował się szerokiej publiczności widziany zresztą oczami doktora Watsona. Doktor, który powrócił do Wielkiej Brytanii po wieloletnim pobycie w Indiach, szukał mieszkania i poznał ekscentrycznego detektyw-amatora. Obaj panowie wynajęli mieszkanie w Londynie na Baker Street pod numerem 221B.
Holmes funkcjonował już w tylu wydaniach, filmach, serialach, interpretacjach, że zatraca się literacki pierwowzór. - Poczynając od jego wizerunku w tej specyficznej czapce i płaszczu. To nie jest oryginalny Holmes, który pojawia się w "Studium w szkarłacie" - zwraca uwagę Adam Węgłowski, dziennikarz "Focus Historia" i wielbicielem genialnego detektywa. Czapka i płaszcz to późniejsze atrybuty detektywa.
Gość "Soboty z radiową Jedynką", podkreśla, że nie można porównywać Sherlocka Holmes’a z Jamesem Bondem. I nawet nie dlatego, że to postacie z zupełnie różnych epok. - Z pewnością różni ich podejście do kobiet - mówi Adam Węgłowski. Bo Bond wskakuje do łóżka każdej napotkanej pani, a Holmes stronił od kobiet. W całej swej historii był zafascynowany jedynie Polką Ireną Adler. Być może pierwowzorem tej postaci była Helena Modrzejewska.
Czy Sherlock Holmes tropił Kubę Rozpruwacza? Dlaczego Doyle stworzył te postać? Krto był pierwowzorem tej postaci? Posłuchaj całej rozmowy o Sherlocku Holmes’ie, którą prowadziła Karolina Rożej.
(ag)

Czytaj także

To się czyta latem: Arthur Conan Doyle "Studium w Szkarłacie"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 12:35
29 czerwca - 22 lipca 2009, godz. 23:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pułapka na czytelnika, czyli abecadło intrygi kryminalnej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2010 19:04
Zapraszamy na kryminalne "Zagadki literackie" oraz na słuchowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sherlock Holmes jako dr House podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 07:00
Sherlock Holmes zajmuje 8 miejsce na liście 100 najbardziej wpływowych postaci, które nigdy nie istniały. Nic więc dziwnego, że w kulturze wciąż ożywa pod nowymi nazwiskami... ostatnio jako dr House.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsłynniejszy detektyw świata obchodzi 125. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 11:43
W 1887 roku ukazała się pierwsza powieść Arthura Conan Doyle'a o przygodach detektywa-skrzypka Sherlocka Holmesa pod tytułem "Studium w szkarłacie".
rozwiń zwiń