Reżyser, któremu sławę zabrali aktorzy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 14:12
Kim był Jan Rybkowski? Wybitnym i genialnym twórcą, czy raczej dobrym rzemieślnikiem? - Nawet bardzo dobrym rzemieślnikiem - ocenia krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Audio
  • Andrzej Kołodyński o twórczości Jana Rybkowskiego
Jan Rybkowski i Władysław Hańcza na planie filmu Chłopi
Jan Rybkowski i Władysław Hańcza na planie filmu "Chłopi"Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Przypomina, że reżyser nakręcił wiele filmów, wśród których były też nieudane. - Ale generalnie poziom rzemiosła był wysokiej klasy - mówi gość radiowej Jedynki.
Zdaniem krytyka, postać Rybkowskiego jest niedoceniona. Robił filmy prawie 34 lata, sięgał do arcydzieł literatury i wychodził z tego z honorem. A jego filmach grała czołówka polskich aktorów. - On miał dobrą rękę do aktorów - mówi Andrzej Kołodyński.
I aktorzy często zabierali sławę reżyserowi. Krytyk podaje przykład serialu "Kariera Nikodema Dyzmy", w którym główną  rolę zagrał Roman Wilhelmi. - To co pamiętamy, to co się liczy, to co się wspomina to jest jednak aktor. Wilhelmi stworzył brawurową kreację - ocenia Kołodyński.

Świetni aktorzy pojawili się również w "Chłopach", czyli w filmie, który chyba najbardziej kojarzy sie z janem Rybkowskim

Posłuchaj całej rozmowy, w której krytyk ocenia również mijający rok od strony filmowej.

Rozmowę prowadziła Karolina Rożej.
(ag)

Czytaj także

Andrzej Kołodyński: Elizabeth Taylor była prawdziwą gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 06:23
Legenda Hollywood Elizabeth Taylor zmarła w szpitalu, w którym przebywała od sześciu tygodni z powodu niewydolności serca. Miała 79 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość w godzinie próby

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 11:33
Choroba, starość, eutanazja - Michael Haneke nie unika tematów trudnych. Traktuje widza poważnie i wprowadza go niepostrzeżenie do wnętrza historii, tak, aby była ona możliwa do udźwignięcia.
rozwiń zwiń