"Naprawić" dziecko? Lepiej uczyć świata emocji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 11:36
- Rodzice uważają, że nie mają sobie nic do zarzucenia, nie chcą nic zmieniać. Natomiast, na skutek interwencji szkolnego pedagoga, straży miejskiej czy policji, przyprowadzają dziecko do psychoterapeuty, by je "naprawić" - mówi Bernard Dawicki, terapeuta zaangażowany w projekt Profilaktyka problemowa.
Audio
  • Młodzi ludzie pozostawieni są samym sobie? (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Wśród legnickich gimnazjalistów i licealistów przeprowadzono badania sprawdzające jak radzą sobie ze stresem. Magdalena Zaczyńska z Centrum Terapii Uzależnień, koordynatorka projektu Profilaktyka problemowa przyznaje, że wyniki są bardzo niepokojące. - Inicjacja w różnych dzidzinach następuje bardzo wcześnie, bo w wieku 14 lat. Oznacza to, że te dzieci mają już za sobą pierwszy kontakt z papierosami, alkoholem, narkotykami i pierwszy stosunek seksualny. I są to zachowania powtarzane - wyjaśnia.

Bernard Dawicki, specjalista psychoterapii uzależnień, uważa że wynika to z faktu rosnącego osamotnienia młodzieży. - Rodzice uważają, że nie mają sobie nic do zarzucenia, nie chcą nic zmieniać. Natomiast, na skutek interwencji szkolnego pedagoga, straży miejskiej czy policji, przyprowadzają dziecko do psychoterapeuty, by je "naprawić" - mówi.

Jego zdaniem coraz mniej mamy kontakt z własnymi uczuciami, wiele spraw załatwiamy przez internet nie mamy więc się gdzie nauczyć reakcji i relacji, radzenia sobie z emocjami, rozwiązywania problemów. - Gdy przychodzą stres i trudne sytuacje łatwiej jest sięgnąć po używkę.

Na podstawie przeprowadzonych w Legnicy badań powstaje program, który ma uczyć dzieci i młodzież radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zaangażowały się w niego organizacje trzeciego sektora, ludzie teatru. Marzeniem twórców Profilaktyki problemowej jest wprowadzenie programu do wszystkich polskich szkół jako obowiązkowy trening umiejętności społecznych.

Szczegółowe wyniki badań i informacje o działaniach w ramach projektu mozna znaleźć na stronie www.problemowa.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Andrzeja Andrzejewskiego.

Czytaj także

Tańczą i śpiewają, żeby nie spotkać się w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 08:51
"Jeżeli spakowałeś już piwo do plecaka, to nie przyjeżdżaj! Dokonałeś złego wyboru – to nie ta impreza! Jeżeli w świecie sztuki czujesz się u siebie, to zapraszamy!" – tak zachęcają młodych ludzi organizatorzy Przystanku PaT w Lublińcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc z policją, czyli profilaktyka w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 11:03
W sobotę na pl. Bankowym rusza pierwsza edycja wyjątkowej imprezy - Warszawska Noc Profilaktyki. Ma promować wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po poprawczaku. Małe szanse na normalność

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 12:39
Młode osoby nie radzą sobie z życiem i z tego powodu trafiają do poprawczaka. Gdy z niego wychodzą jest jeszcze gorzej.
rozwiń zwiń